Rejestracja Kościoła Latającego Potwora Spaghetti...

Wniosek o rejestrację KLPS został wysłany 27 lipca 2012. 15 marca 2013 otrzymaliśmy decyzję odmowną. 28 kwietnia 2015 WSA uchylił II odmowną decyzję MAiC, mimo to urząd 19 sierpnia ponownie odmówił rejestracji. 27 lipca 2018 NSA oddalił naszą apelację. Skarga do ETPC została wysłana
25 stycznia 2019
. Historia rejestracji znajduje się tutaj. Statut dostępny jest tutaj.

A+ A A-
Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Decyzja Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w sprawie rejestracji KLPS

Witajcie Bracia i Siostry!

 

Otrzymaliśmy dzisiaj oficjalne pismo z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w sprawie wpisu do rejestru kościołów i związków wyznaniowych Kościoła Latającego Potwora Spaghetti. Decyzja Ministerstwa jest ODMOWNA. Urząd umarza postępowanie.


Z treścią pisma możecie się w pełni zapoznać TUTAJ.

 

Jak widać na pierwszy rzut oka, Ministerstwo nie wysiliło się specjalnie w komponowaniu treści odmowy. Zdecydowana większość zawartych w niej informacji jest zwyczajnym przedrukiem z pierwszej decyzji odmownej, którą otrzymaliśmy w marcu 2013 roku. Ministerstwo nadal usilnie twierdzi, że pastafarianizm nie jest prawdziwą religią, a Kościół Latającego Potwora Spaghetti nie został utworzony w celu "wyznawania i szerzenia wiary religijnej". Zmianie uległ jedynie formalny powód. W uproszczeniu, według Ministerstwa, jako że nie wierzymy, nie utworzyliśmy więc wspólnoty religijnej, co czyni nasz wniosek bezprzedmiotowym, przez co cała sprawa ulega umorzeniu.

 

Ministerstwo ponownie opiera całą swoją argumentację na bardzo niejasnej opinii dwóch religioznawców, którzy nawet nie dołożyli najmniejszych starań, aby sprawdzić kim są Wyznawcy Potwora w Polsce (treść opinii biegłych możecie znaleźć TUTAJ). Ponownie można odnieść wrażenie, że Minister Administracji i Cyfryzacji, tym razem minister Andrzej Halicki (swoją drogą to już trzeci minister zajmujący się naszą sprawą), wie lepiej w co wierzymy, niż my sami. Naprawdę jesteśmy ciekawi, jaką ministerialną techniką czy urządzeniem, jest w stanie ocenić on poziom wiary w wierze obywatela.

 

Wychodzi na to, że w Polsce, pomimo wygranej sprawy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, przedstawiciel Państwa może nadal mieć w "najgłębszym poważaniu" obywateli i gwarantującą im ich prawa Konstytucję. Wykorzystując i naginając, w formie ocierającej się o bezczelność, przepisy prawa, których powinien być gwarantem. Cała sprawa rejestracji naszego Kościoła, ukazuje jedynie nieudolność, złą wolę i praktyki podważające zaufanie do instytucji MAC.

 

Nie martwcie się jednak, gdyż wola Potwora jest silniejsza niż małostkowa opinia jakiegokolwiek urzędnika :) Tym bardziej, iż dobrze wiemy, że to my mamy rację, a Ministerstwo ośmieszając się brnie dalej w sytuację bez wyjścia, łapiąc się coraz mniej wiarygodnych sposobów, chyba tylko po to by przedłużyć całą sprawę. Ciekawi nas tylko dlaczego? Czyżby przez zbliżające się wybory samorządowe? Może z powodu nacisku jakichś nieprzychylnych nam osób? Lub z obawy przed tym, co faktycznie mógłby przynieść pastafariański powiew świeżości, w skostniałych realiach polskiej duchowości?

 

Niezależnie od tego wszystkiego, jesteśmy przygotowani na zaistniałą sytuację. W przeciągu 14 dni, zgodnie z procedurą, prześlemy treść odwołania do MAC. Nie liczymy specjalnie na to, aby wpłynęło to na decyzję, zważywszy że odwołanie rozpatrywać będzie ponownie Minister Halicki, niemniej dopiero po kolejnej jego decyzji (zapewne odmownej) możemy sprawę kierować ponownie do WSA, gdzie raz jeszcze dane nam będzie zwyciężyć ku chwale Jego Makaronowatości :)

 

O wszelkich działaniach będziemy Was, jak zwykle informowali na bieżąco.

 

RAmen!

Artur i Piotr

Ostatnio zmieniany wtorek, 21 październik 2014 14:13
Artur

Pastafarianin z przekonania od dobrych paru lat. Za cel postanowił sobie krzewienie Wiary w Polsce, stąd ta strona :]

 

Niech Spłynie na Was Święte Bolognese!

RAmen Bracia i Siostry!

15 komentarzy

 • Link do komentarza RychoBe wtorek, 18 listopad 2014 09:52 napisane przez RychoBe

  Decyzja ministerstwa ( a raczej jej brak ) jest kolejnym dowodem na to że niektórymi ministerstwami kierują ministranci a nie ministrowie. Poprzednio kapuś sbecki a teraz Picuś Halicóś. Takie nie wiadomo cóś.

 • Link do komentarza Asia sobota, 25 październik 2014 18:59 napisane przez Asia

  Przeczytałam uzasadnienie i jedna sprawa przykuła moją uwagę, my twierdzimy że nie jesteśmy tym samym kościołem co amerykański kościół, na co ministerstwo stwierdza że to nieprawda bo na naszej stronie internetowej podajemy że czerpiemy wiedzę i informację od naszych współwyznawców w USA (strona 6 i 7 uzasadnienia). Jednak należy tu zauważyć, że tak jak jest wiele kościołów chrześcijańskich które wieżą w tego samego Boga, to jednak są to odrębne Kościoły- chociażby Katolicy, Protestanci czy Świątkowie Jehowy, a nawet wyznawcy Judaizmu są określani przez Katolików "starszymi braćmi w wierze", a Muzułmanie "młodszymi braćmi w wierze.
  Koleją kwestią jest to że ministerstwo, zgodnie z opinią biegłych, zarzuca nam że powstaliśmy w ramach protestu przeciwko mieszaniu religii z nauką (strona 10 uzasadnienia). Tu ponownie można się odwołać do historii innych kościołów, przecież przyczyną powstania kościoła katolickiego był sprzeciw co do funkcjonowania Judaizmu, kościoła protestanckiego był właśnie protest przeciwko temu jak funkcjonuje kościół katolicki, podobna sytuacja ma miejsce w przypadku Światów Jehowy, jednak nikt tym religią nie odmawia przymiotu bycia religią.

 • Link do komentarza chrupiacazabka sobota, 25 październik 2014 08:33 napisane przez chrupiacazabka

  Nie wiem,czy w uzasadnieniu odmowy zauważyliście sformułowanie na stronie 4 tekstu,cyt."Ty co wyróżnia Kośiół Latającego Potwora Spaghetti na tle innych religii jest jego funkcja".Tekst mówi o nie uznaniu kościoła LPS za religię,ale uznaje go za religię?Nie jest to podstawa do odwołania?Sami sobie zaprzeczyli...

 • Link do komentarza chiyome czwartek, 23 październik 2014 08:50 napisane przez chiyome

  A pismo oczywiście jest napisane zawile - językiem którego sami nie rozumieją. Nic z tego nie wyniks ponadto, ze "nie bo nie". Gdzieś widziałam twierdzenie, że mamy wszystko aby nas zarejestrować, ale nie stanowimy wspólnoty. Nie bo nie. Taki wniosek ktoś gdzieś wyciągnął. Nie czytałam całości ale fragmenty.

  Oby ich makaron był rozgotowany a piwo ciepłe.

 • Link do komentarza Andrzej wtorek, 21 październik 2014 21:46 napisane przez Andrzej

  Jeszcze, mówiąc językiem "uzasadnienia" (żadnych konkretów, tylko domniemywania, analogie, wątpliwości itp): Co do innych religii można domniemywać, że zostały założone celem wyciągania pieniędzy i molestowania nieletnich. Co Pan na to , Panie Ministrze, wykreśli Pan je z rejestru dziś czy jutro?

  ---

  A z drugiej strony, pewna artystka została skazana prawomocnym wyrokiem za domniemywanie, że święta księga innej religii nie jest naprawdę swięta, oraz za to, że tekst ten zbytnio przypominał jej teksty tworzone pod wpływem srodków odurzających. A dziś Pan Minister i Pan Sekretarz Stanu obrazili nasze uczucia religijne. Czy chcą pójść do więzienia?

 • Link do komentarza Andrzej wtorek, 21 październik 2014 21:30 napisane przez Andrzej

  Żałosne to uzasadnienie.

  Pełne wyrażeń typu:
  "Można więc domniemywać, że grupie tej chodzi o ..."
  "zbytnio przypomina parodię"
  "mogą pojawić się wątpliwości"
  itp.

  Pojawienie się wątpliwości nie ma tu nic do rzeczy. Gdyby mieli jakieś dowody, to co innego, ale wątpliwości, przypominania, skojarzenia czy domniewmywania pracowników ministerstwa nie powinny mieć żadnej wagi.

  Proszę sobie wyobrazić, że ktoś zauważy, że Minister i Sekretarz Stanu mają (do spółki) cztery nogi. Można więc domniemywać, że są psem. Przy tym nos Pana Ministra zbytnio przypomina nos buldoga. Mogą więc pojawić się wątpliwości, czy w ogóle powinni oni być wpuszczani do budynków rządowych.

  Działając zgodnie z logiką zaprezentowaną przez Ministerstwo, w związku z takimi wątpliwościami i domniemywaniami należałoby więc wyprowadzić Panów Ministra i Sekretarza Stanu na smyczy i odwieźć do schroniska dla zwierząt - i wydać dopiero jak się zjawi ich pan (abp Hoser?) z ważną kartą szczepień.

 • Link do komentarza Andrzej wtorek, 21 październik 2014 21:29 napisane przez Andrzej

  Żałosne to uzasadnienie.

  Pełne wyrażeń typu:
  "Można więc domniemywać, że grupie tej chodzi o ..."
  "zbytnio przypomina parodię"
  "mogą pojawić się wątpliwości"
  itp.

  Pojawienie się wątpliwości nie ma tu nic do rzeczy. Gdyby mieli jakieś dowody, to co innego, ale wątpliwości, przypominania, skojarzenia czy domniewmywania pracowników ministerstwa nie powinny mieć żadnej wagi.

  Proszę sobie wyobrazić, że ktoś zauważy, że Minister i Sekretarz Stanu mają (do spółki) cztery nogi. Można więc domniemywać, że są psem. Przy tym nos Pana Ministra zbytnio przypomina nos buldoga. Mogą więc pojawić się wątpliwości, czy w ogóle powinni oni być wpuszczani do budynków rządowych.

  Działając zgodnie z logiką zaprezentowaną przez Ministerstwo, w związku z takimi wątpliwościami i domniemywaniami należałoby więc wyprowadzić Panów Ministra i Sekretarza Stanu na smyczy i odwieźć do schroniska dla zwierząt - i wydać dopiero jak się zjawi ich pan (abp Hoser?) z ważną kartą szczepień.

 • Link do komentarza Pooh wtorek, 21 październik 2014 20:20 napisane przez Pooh

  Jednym słowem, Ministerstwo odpowiedziało, że nas nie zarejestruje, nie bo nie.

  Ciekawe, że w naszym kraju to funkcjonariusze dominującego kościoła najgłośniej krzyczą, że są dyskryminowani... Świat stoi na głowie i jest poplątany jak spaghetti...

 • Link do komentarza macaro wtorek, 21 październik 2014 18:44 napisane przez macaro

  Jaroff . Pfffhahahaha !

 • Link do komentarza Jaroff wtorek, 21 październik 2014 17:43 napisane przez Jaroff

  macaro, to kolejny dowód na to, że własnie DEMOKRACJA jest. Demokracja to rządy większości, która może jednostce narzucić co tylko chce. Postawa, że "każdy decyduje za siebie" - jest postawą antydemokratyczną, ponieważ w demokracji za jednostkę decyduje większość. Więc jeśli większość to np. katolicy - to demokratycznie każdy powinien się przyłączyć :)

Zaloguj się, by skomentować

Dołącz do nas na Facebook`u

Koszulki

Kalendarz imprez

Wydarzenia dostępne są na FB:

tutaj

Najnowsze posty na forum


Asia | 16.07.2019


BialySzkwal | 08.07.2019

Krzysiu | 27.06.2019

Znajdź Pastafarian w pobliżu...

POLSKI KOŚCIÓŁ LATAJĄCEGO POTWORA SPAGHETTI | STRONA OFICJALNA