Kapelan harcerski

eventy, relacje, planowanie i organizacja akcji Ekip LPS.
Odpowiedz
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
BialySzkwal

Kapelan harcerski

#1 Post autor: BialySzkwal » 1 lis 2014, o 23:13

Umiłowani Bracia i Siostry (w kolejności alfabetycznej),
od dłuższego czasu chodzi mi po głowie pewien pomysł. Otóż jestem instruktorem ZHP, a w moim hufcu (jednostka organizacyjna ZHP) mamy przynajmniej trójkę osób, które deklarują się jako pastafarianie. Mamy również katolickiego księdza kapelana.
Byłoby cudownie, gdyby do harcerskich hufców i chorągwi (większa jednostka organizacyjna) skierowani zostali również nasi kapelani, aby zadbali o rozwój religijny i duchowy harcerzy-pastafarian.

Co Wy na to, umiłowani Bracia i Siostry (w kolejności alfabetycznej).
Przez V NWBN strasznie się roztyłem...

Obrazek

Awatar użytkownika
Asia

Re: Kapelan harcerski

#2 Post autor: Asia » 3 lis 2014, o 11:04

Myślę że pomysł jest bardzo interesujący. Gdy czytałam ostatnie artykuły na temat ZHP to miałam wrażenie że stara się ścigać z ZHRP o miano bardziej katolickiej, pluralizm wyznaniowy bardzo by się tej organizacji przydał, aby każdy czuł się tam u siebie.

Awatar użytkownika
Empelon

#3 Post autor: Empelon » 3 lis 2014, o 11:11

A czy któraś z tych organizacji nie ma zapisanych w statucie wartości chrześcijańskich? Bo jeśli ZHP, to było by pewnie trudno wprowadzić tam kapelana z innej religii.

Ale pomysł jak najbardziej popieram.
Niech Wasz makaron zawsze będzie gorący a piwo zimne.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#4 Post autor: BialySzkwal » 3 lis 2014, o 13:29

ZHR jest organizacją chrześcijańską - i tam jest wszystko jasne.

ZHP natomiast ma niestety w tej sprawie stanowisko "ciepłych klusek":
Statut Związku Harcerstwa Polskiego par. 2. pkt 3 pisze:Wychowanie w ZHP opiera sie na normach moralnych, wywodzacych sie z uniwersalnych, kulturowych i etycznych wartosci chrzescijanskich, ksztaltuje postawy szacunku wobec kazdego czlowieka, uznajac system wartosci duchowych za sprawę osobista kazdego czlonka Zwiazku.
Na mój rozum mozna z tego łatwo wyprowadzić, że jeśli są harcerze-pastafarianie, a harcerze-katolicy mają kapelana, to i nam należy im się kapelan.

EDIT:
Co do "ciepłych klusek" (którym to związkiem frazeologicznym niektórzy Bracia i Siostry w kolejności alfabetycznej mogliby się poczuć urażeni) - to o ile mnie pamięć nie myli, Pirat Jezus z Nazaretu powiedział do Pirata Jana:
Pirat Jezus z Nazaretu pisze:"Niech Twój Makaron będzie zimny albo gorący, a jeśli będzie letni - wówczas wypluję go z ust moich."

Awatar użytkownika
Empelon

#5 Post autor: Empelon » 3 lis 2014, o 14:43

W takim razie myślę, że śmiało możesz wprowadzać pastafariańskiego kapelana do związku - będzie to zgodne ze statutem.
Spodziewam się jednak, że napotkasz opór motywowany tym, że nasza religia nie jest wpisana do oficjalnego rejestru kościołów. Wg mnie taki argument jest nietrafiony, bo wpis do rejestru określa stosunek państwo<->kościół a nie kościół<->inne organizacje.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#6 Post autor: BialySzkwal » 3 lis 2014, o 15:12

Ja bym bardzo chętnie wprowadził, a nawet sam podjął się takiej służby Bogu.

Sam do tej pory nie zrobiłem tego z dwóch powodów:
1. o ile rozumiem instytucję kapelana, musi być on osobą duchowną, a taką osobą nie dysponuję,
2. potrzebna będzie "misja" - coś w rodzaju listu polecającego od lokalnych władz Kościoła.

Dlatego rozpocząłem wątek - w nadziei, że któryś z naszych duchownych się zainteresuje i otrzyma "misję".

Obrazek

Awatar użytkownika
Asia

#7 Post autor: Asia » 3 lis 2014, o 22:34

W chwili obecnej nie mamy rejestracji i też nie mamy duchownych, pytanie czy po rejestracji będzie jakieś mianowanie na oficjalnych duchownych. Myślę że najlepiej będzie jak o Ty zaczniesz działać w kierunku zostania kapelanem, a list polecający- to najlepiej zredagować, a następnie wysłać do biura prośbę o wydrukowanie i podpisanie.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#8 Post autor: BialySzkwal » 3 lis 2014, o 22:56

Myślę, że taka forma służby Bogu i Polsce bardzo by mi odpowiadała. :-)

Oficjalnie nie ma duchownych (z racji braku rejestracji), ale o ile się orientuję mamy instytucję "wielebnego"?

Jako że jestem neofitą - co powinienem zrobić, aby móc zostać posłanym do harcerzy jako kapelan?

Obrazek

Awatar użytkownika
chiyome

#9 Post autor: chiyome » 3 lis 2014, o 23:41

W tradycji harcerstwa Bóg jest Bogiem chrześcijańskim

Z przysięgi: "Mam szczerą wolę, całym swoim życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu."
Rozwinięcie przysięgi autorstwa hm. Mirowskiego jest długie, ale podam interesujący nas fragment: "PEŁNIĆ SŁUŻBĘ BOGU, który stanowi uosobienie najwyższych ideałów, (...). Ideały te łączą wszystkich ludzi dobrej woli, niezależnie od pochodzenia, narodowości, wyznania, wywodzą się z norm moralnych opartych na uniwersalnych, etycznych i kulturowych tradycjach chrześcijaństwa.
Komendant hufca, do którego przynależę i ostatni drużynowy jest ateistą i musiał dzieciom mówić o Bogu w którego nie wierzy. Jest wybitnym mówcą, więc i to potrafił im wytłumaczyć.

ZHP przyjmuje wyznawców innych religii, zdaje się że ZHR tego nie czyni. Swego czasu ZHP prowadził wyścig z ZHR. Dla mnie najidiotyczniejsze było ujednolicenie strojów. Jak zaczynałam to wiele dzieciaków miało stroje szyte przez matki i babcie, przez co dzieciaki miały różne stroje. Często mundury przechodziły z pokoleniami. Potem ciach i wszyscy mają mieć takie same (a nie są tanie) bo ZHR jest jednolite... No nic

Ja jestem za tym aby tego typu organizacje były jednak religijnie obojętne. W całym moim harcerskim zyciu nie widziałam kapelana i jakoś mi nie śpieszno :)
NBChJMM

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#10 Post autor: BialySzkwal » 4 lis 2014, o 00:29

chiyome pisze:W tradycji harcerstwa Bóg jest Bogiem chrześcijańskim
Podobnie jak w tradycji tzw. "cywilizacji zachodniej". Efekt: ministerstwo boi się Potwora.
chiyome pisze: Ja jestem za tym aby tego typu organizacje były jednak religijnie obojętne.
Mamy prawie takie samo zdanie co do religijności harcerstwa. Jedyną różnicą jest to, że dla mnie jest ok tworzenie harcerstw wyznaniowych (np. ZHR, SHK "Zawisza"), jeśli jest to powiedziane jasno i wyraźnie. Gra w otwarte karty, od razu wiesz w co wchodzisz.
chiyome pisze:W całym moim harcerskim zyciu nie widziałam kapelana i jakoś mi nie śpieszno
Ja niestety miałem okazje zarówno widzieć, jak i zetrzeć się z nim.
A skoro już kapelanowie są (aby nie być gołosłownym: http://silniduchem.zhp.pl/), lobbują i nie zamierzają zniknąć, jedyną drogą do religijnej obojętności jest wprowadzenie dla równowagi kapelanów innych wyznań niż katolickie.

Komentarz Hma Mirowskiego jest mi znany i z całym szacunkiem do Harcmistrza, ale w tym komentarzu poleciał zbyt daleko i popełnił typowy dla chrześcijan przekręt, zawłaszczając normy ogólnoludzkie, wywodzące się od pierwszych piratów. A Kto stworzył piratów - to wiemy z Luźnego Kanonu i naprawdę nie widzę powodu, aby ukrywać prawdę.

Mniej znany jest cytat:
Andrzej Małkowki pisze: (...) Jeśli ktoś ma wątpliwości dogmatyczne, jedyną rzeczą, której będziemy odeń w harcerstwie wymagali, jest owa religijność dawnego Rzymianina: uczciwość, pracowitość, obowiązkowość. Chodzi tu o kształcenie charakteru i wychowanie człowieka w zgodzie z kanonem podstawowych zasad moralnych.
I na koniec:
Baden Powell pisze:Jeśli scouting miałby być bez Boga - to lepiej, żeby go nie było.
I niech tym Bogiem będzie Latający Potwór Spaghetti, który nie jest samolubnym dupkiem.

Ramen

Obrazek

Awatar użytkownika
Asia

#11 Post autor: Asia » 4 lis 2014, o 09:21

Z tymi wielebnymi to jest tak że żadnych oficjalnych mianowań nie było, jeżeli ktoś twierdzi że jest wielebnym to w zasadzie jest samozwańczym wielebnym.

Awatar użytkownika
Empelon

#12 Post autor: Empelon » 4 lis 2014, o 12:36

Na zlocie kolega ze Szczecina mówił, że ma oryginalny certyfikat pasta-duchownego z kościała FSM z USA. Więc przynajmniej jeden oficjalny wielebny jest.
Polski KLPS nie jest instytucją podległą pod US-FSM i chyba sami możemy decydować kto jest kapłanem. Ale - zgoda - najlepiej jeśli KLPS będzie umocowany prawnie, będzie miał oficjalną władzę i strukturę. Jednak już dzisiaj mamy (wg statutu) Radę Kościoła oraz przełożonych gminy. Więc gdyby była wola i potrzeba to nie widzę przeszkód aby Rada Kościoła nie nominowała oficjalnie swoich pasta-kapelanów. Zresztą takie zwyczaje uwiarygadniały by nas w oczach niedowiarków i były by argumentem za rejestracją.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

Wielebni

#13 Post autor: BialySzkwal » 4 lis 2014, o 15:08

Myślę, że powołanie wielebnych odpowiedzialnych za sprawowanie kultu również by rejestracji nie zaszkodziło, a rozruszałoby co bardziej leniwe gminy - i zorganizowało niezorganizowane.

Obrazek

Awatar użytkownika
Empelon

#14 Post autor: Empelon » 4 lis 2014, o 16:17

Należałby wypracować jakieś zasady - kto i kiedy może być nominowany na kapłana (pastara/pastarkę).
Proponuję, aby to był wybór oddolny - wierni danej gminy wybierają swojego pastara, a Rada Kościoła (jeśli nie ma nic przeciwko) akceptuje ten wybór. Sam akt nominacji powinien odbyć się "w centrali" i mieć uroczysty charakter.

A właściwie podział na gminy mamy jakoś ustalony (np. nasza gmina wyznaniowa to województwo), czy też za gminę uznaje się grupę wiernych która się jednoczy na danym terytorium?

Awatar użytkownika
Asia

#15 Post autor: Asia » 4 lis 2014, o 21:21

Mamy nawet kilka osób które maja certyfikaty z USA, sama też od dość dawna zabieram się za wyrobienie takowego.

Powołanie wielebnych nic nie rozrusza, po prostu muszą się znaleźć osoby które będą chciały działać i osoby wspierające, bo w pojedynkę niewiele można, a i szybko zapału zabraknie.

Zgadzam się z ideą że wybór Pastara czy Pastarki powinien być oddolny, a Rada Kościoła powinna jedynie zatwierdzać ten wybór. Podział terytorialny zależy od tego jak grupy powstają, na razie jest wojewódzki, ale jak w województwach zaczną się tworzyć kolejne miejskie grupy to zapewne podział będzie się robił bardziej szczegółowy.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#16 Post autor: BialySzkwal » 4 lis 2014, o 22:21

Wychodzę z założenia, że jeśli Pastar lub Pastarka będzie organizować cotygodniowe/comiesięczne spotkania, to ludzie zaczną przychodzić i gmina się rozrusza. Na początku będzie przychodziło niewielu, niektórzy będą pojawiać się raz i znikać na całe miesiące, ale w końcu będzie ich więcej i więcej.

Tak przynajmniej wynika z doświadczeń innych związków wyznaniowych.

Obrazek

Awatar użytkownika
Asia

#17 Post autor: Asia » 5 lis 2014, o 09:22

Samo mianowanie nikogo do niczego nie zmobilizuje, muszą pojawić się ludzie którzy będą chcieli działać i najlepiej gdy nie będzie to jedna osoba w danym mieście. Jeżeli ktoś wykaże się inicjatywą pewnie zostanie przełożonym gminy- tak było w przypadku dotychczasowych gmin. Tam gdzie funkcjonują gminy, tam takie osoby się pojawiły.

Co do frekwencji to z poznańskiej praktyki mogę powiedzieć że na kilku pierwszych spotkaniach było naprawdę sporo osób, ale więcej się nie pojawili, obecnie spotykamy się w stosunkowo kameralnym gronie, jest grupa stałych bywalców i czasem pojawi się ktoś nowy. Czasem bywało że spotykaliśmy się w 4 osoby i było to mocno demotywujące, gdybym nie miała wsparcia od tego wąskiego grona stałych bywalców to pewnie dawno bym się zniechęciła.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#18 Post autor: BialySzkwal » 6 lis 2014, o 11:05

Jednostronne mianowanie (jako akt formalny) rzeczywiście nie zobowiąże "losowego współwyznawcy" do niczego. Traktuję to raczej jako obustronną relację, w której Paster/Pasterka przyjmuje na siebie zobowiązanie wobec całej społeczności.

4 osoby przychodzące stale to bardzo dużo jak na dopiero organizującą się religię, w której nie ma przymusu spotykania się. Możesz mi wierzyć, mam pewne doświadczenie. ;-)

Obrazek

Awatar użytkownika
Asia

#19 Post autor: Asia » 6 lis 2014, o 13:44

Po 50 osobach na pierwszym spotkaniu, 4 osoby były sporym zaskoczeniem. Obecnie taka stała grupa to jest 5 osób. Jednak to nadal za mało aby samodzielnie organizować jakieś akcje, na razie pozostaje nam podpięcie się pod inne typu WOŚP czy marsz równości który jednak niestety się w tym roku u nas nie odbędzie.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#20 Post autor: BialySzkwal » 7 lis 2014, o 14:16

Na spektakularne akcje to rzeczywiście mało, ale kult w tym gronie da się już sprawować.

5 osób to akurat załoga omegi - jeśli macie w okolicy jeziora, możecie wypłynąć na piracką wyprawę misyjną niosąc dobrą nowinę (najlepiej z LPS na żaglu). ;-)
Na pewno zwróci to uwagę wielu niewiernych i skłoni do myślenia, a może nawet do przyłączenia się do flotylli.

Obrazek

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#21 Post autor: BialySzkwal » 5 kwie 2019, o 11:42

Naturalna Kofeina pisze:
4 kwie 2019, o 11:41
Nie wiem czy to jest godne oddzielnego tematu, więc sobie skrobnę tutaj, bo mam też na myśli kapelana, tyle że szpitalnego.
Jest godne, wydzielam wątek: kapelan szpitalny.

Obrazek

Odpowiedz

Wróć do „Organizujmy się”