Zakazy

wszelkie tematy, pytania i rozważania związane z Wiarą w Latającego Potwora Spaghetti i Nami Pastafarianami.
Wiadomość
Autor
Antoni

Zakazy

#1 Post autor: Antoni » 13 maja 2019, o 23:09

Jakie rzeczy są zakazane?

Awatar użytkownika
BialySzkwal

Re: Zakazy

#2 Post autor: BialySzkwal » 13 maja 2019, o 23:31

Niestety nie doczekaliśmy się wytycznych etycznych dla szeregowych wiernych - obecnie trochę uregulowana jest moralność duchowieństwa.

Poza tym przestrzegaj Regulaminu Forum ;) i "nie bądź dupkiem" (przy czym zakres czynów dupkowatych jest mocno zindywidualizowany, gdyż większość Rodzeństwa ma alergię nie tylko na kamienne tablice, ale nawet na papier i edytowalne dokumenty tekstowe).
Przez V NWBN strasznie się roztyłem...

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Lokalizacja: Stałe zameldowanie w Szczecinie, czasowe w Toruniu – dążę do formy astralnej, żeby było efektywniej.
Kontaktowanie:

#3 Post autor: Krzysiu » 17 maja 2019, o 17:27

Pedofilia, fanatyzm, chamstwo i drobnomieszczaństwo.
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#4 Post autor: BialySzkwal » 18 maja 2019, o 00:14

Krzysiu pisze:
17 maja 2019, o 17:27
Ale to tradycyjnie zarezerwowane dla kleru...

Jednak gdybyś chciał być fundamentalistą, to:
Sugestii 2-4; 6; 8-10; 14 pisze:2. Nie winieneś czynić rzeczy, które wiesz już dobrze, że są złe, jak zabijanie, kłamanie, zdradzanie, kradzież itd. Czy naprawdę musisz mieć to wyciosane w kamieniu?
3. Nie osądzaj, bo najpewniej nie jest to twoja praca, ani twój interes.
4. Aha, i staraj się nie kupować zbyt dużo niepotrzebnego badziewia, OK.?
[...]
6. Winieneś nie spożywać „sera” z zielonego tekturowego pudełka, ani też nie winieneś
pozwalać na trzymanie takich pudełek w swoich domach.
[...]
8. Nie winieneś czuć się winnym, za to że czujesz się dobrze.
9. Winieneś pamiętać, że wszelkie ludy na Ziemi są w równym stopniu Moimi Istotami. Jeżeli
wielbisz striptizerki, będziesz szczodrze nagradzał je pieniężnie. Pamiętaj że karzełki są dla
Mnie Święte; nie będziesz ich w niczym pomijał.
10. Nie będziesz próżną żyłą dla swego Makaronu. Ani inną arterią, jeżeli już o to chodzi.
[...]
14. Gniew i pomsta należą się wyłącznie Świętemu. Jeżeli napotkasz na restaurację, która
podaje makaron poniżej standardów Świętego, po prostu nie pojawiaj się tam więcej. Nie będziesz dopuszczał się wandalizmu, palił, nękał ani w żaden inny sposób naruszał spokoju.
Solipsy 8-45; 62-71 pisze: 8 Nie zazdrość innym obranej przez nich duchowości, która jest im pomocna, o ile sprawdza
się w prawdziwym świecie.
9 Słowa Moje niech przypomną Memu Stworzeniu, że – jak zostało powiedziane – w roztrzaskanych samolotach jest niewielu ateistów.
10 Wasze życie jest skarbem.
11 Życzcie sobie i wszem dokoła życia tak długiego i pełnego radości, jak tylko możliwe.
12 Nikomu umyślnie nie wyrządzajcie krzywdy, jeśli nie musicie.
13 Nie ograniczaj się niezmiennymi i dysfunkcyjnymi zasadami z księgi, która nie działała nawet 2000 lat temu.
14 (Tak więc wszelkie atakowanie, krzyżowanie, jak i inne zawarte w tej księdze.)
15 Odśwież swe myślenie by widzieć rzeczy takimi, jakimi wokół ciebie są.
16 Nie będą się tego wstydzić inteligentni, a mówię to Ja - Ten, Który Lata i Jest Jedynym Prawdziwym Potworem Parującego Spaghetti.
17 Jeśliś przy zdrowych zmysłach wiesz już, że zabójstwo jest złem, rabunek jest złem, a także
zdrada małżeńska wielce krzywdzi współmałżonka.
18 Jeślibyś który z tych grzechów popełnił, wiesz że są złem, i cierpieć będziesz wielki wstyd, a pociągnięty będziesz do odpowiedzialności.
19 I winieneś wiedzieć to już na dziś dzień, a jeśli nie, to głupiś ty niczym skała tworząca górę.
20 Jeśli nawet tak się bronisz, nie będzie to twą obroną, choć jest prawdą.
21 A mówię to Ja, Którego Macki Są Makaronowe i Tykają.
22 Dobrym bądź dla swych rodziców, jeśli na to zasługują i zrobili wszystko co w ich mocy by
zapewnić ci to, czego potrzebowałeś.
23 Nie porzucaj ich w potrzebie i odpłać im za ich
dobroć, bowiem nie różnią się od ciebie niczym, a są tak samo Mym Stworzeniem.
24 Atoli jeśliby bili cię lub w inny sposób czynili ci krzywdę, stosowali przemoc bądź zachowywali się
jak podłe kreatury by tylko sprawić ci przykrość; zezwalam ci wyjechać na drugi koniec kraju,
z dala od nich, i zwalniam cię z obowiązku wysyłania im życzeń urodzinowych.
25 Winieneś wielbić ich, niemniej jedynie w takim stopniu, na jaki zasługują, ale MUSISZ ich w takim
stopniu wielbić.
26 A jeślibyś nie podołał temu zaleceniu, narazisz się memu Makaronowemu Niezadowoleniu, a znany będziesz jako nad wyraz płytki i samolubny, i okryjesz się hańbą; A mówię to Ja, Twój Jedyny Smaczny i Pokryty Serem.
27 A w kłamstwach, w składaniu ogromnie lub bezprawnie fałszywego świadectwa, znajduję
grzech najcięższy, a ci, którzy są przy zdrowych zmysłach mają tego świadomość.
28 Przechwałki o czymś, czegoś nie zrobił są wielkim idiotyzmem, a nadto wytworem
niepewności i dziecinności.
29 A często mężowie skłonni do takich przechwałek posiadają najmniejsze części intymne.
30 A jeśli o grzech oskarżona jest kobieta, łaknie ona wyłącznie uwagi i nie warta jest twego towarzystwa; A to mówię Ja, Twój Jedyny Odcedzony i Przybrany w Bazylię.
31 Drobne kłamstewka natomiast, one regulują bieg świata.
32 Jeśliś w opałach, rzeknę by wyjaśnić: Jeśliś pytany, na przykład, czy odzienie żony twojej czyni ją grubą, winieneś użyć słów pochwalnych względem urody swej ukochanej, prawdziwych czy nie.
33 A jeśli sąsiad twój spyta czy smakują ci sprezentowane przezeń ciasteczka,, winieneś rzec: W istocie, najsmaczniejszymi były one pośród ciastek; nawet jeśli napawały cię obrzydzeniem i
wyrzuciłeś je do śmieci.
34 A jeśli twa wiekowa babcia zapyta czy niedzielny kotlet ci smakował, zabraniam ci mówić, że był on wielce twardy i bez smaku, choćby i takim był.
35 Nie!
36 Winieneś rzec, iż był to najbardziej niebiański z kotletów.
37 A gdy koleżanka z pracy zaprezentuje ci zdjęcie swej siostrzenicy, nie zapłaczesz nad wyjątkową brzydotą dziecięcia, bowiem jest to wielce nieuprzejme.
38 A rzec powinieneś: Albowiem wielkiej urody to
dziewczę!
39 Czyś empatią pełny czy twardogłowy, o to pytam Ja, Twój Jedyny Okrągły Mięsny z Sosem.
40 A wspominając pozostałe pięć „przykazań”, które możesz znać, czyń podług swej woli;
tako rzecze LPS.
41 Jeśliby jaki inny duch czy moc zdało ci się atrakcyjne i służyło w znoju, podążaj za nim; a mówię tak Ja, Twój Najmądrzejszy.
42 Nie używaj tego ducha, jednakże, by gnębić innych, bowiem tedy jedynie będę tak zagniewany by zesłać na ciebie wrzący sos.
43 Albowiem Latający Potwór Spaghetti nie będzie potępiał Swego Stworzenia.
44 Jeśliby jaki duch twierdził, że jest jedynym prawdziwym duchem, a wszystkie inne ześlą cię na ścieżkę potępienia, tedy winieneś odznaczać się wielką ostrożnością, bowiem duch taki pełen jest
fałszu, i TENŻE duch jest drogą nieszczęśliwości i potępienia.
45 Strzeż się; a to mówię Ja, z Semoliny i Pomidorów.
[...]
62 Ja, Niewidzialny Olbrzymi Wiszący na Niebie Glut Pokrytego Sosem Makaronu i Okrągłego Mięsa, nie mam potrzeby gromadzić waszych pieniędzy i dóbr, ALE, wasi ludzcy współbracia owszem.
63 Wdzięcznym za waszą miłość i oddanie i tak dalej, atoli wielu ludzi wokół was potrzebuje waszej miłości i ziemskich dóbr o wiele bardziej.
64 Nie bądźcie więc głupcami rzucającymi pieniądze ludziom żyjącym w posiadłościach mających na względzie wyłącznie wasze pieniądze, a mówiących do was jakoby byli namaszczeni autorytetem przez inne wielkie, niewidzialne rzeczy.
63 No weźcie, ludzie.
66 Zmądrzyjcie, a to mówię Ja, Wasz Jedyny Święty Ugotowany, Pożywny i Zbożowy.
67 Jeśliś był pobłogosławiony wielkim bogactwem, na przykład urodzon ze srebrną łyżką w ustach, pamiętaj, że nie z twej śliny ta łyżka srebrem zalśniła.
68 Bądź więc szczególnie wdzięczny za błogosławieństwa, szczególnie dające ci bogactwa.
69 A nie zabierzesz tego do Fabryki Striptizerek, ani nie będziesz tego potrzebował przy Piwnym Wulkanie.
70 Wartość pieniędzy mierzy się tym, ile warte są w życiu.
71 Nie bądź więc chciwym, bowiem chciwość widzę jako ohydztwo Ja i inni ludzie, a to mówię Ja, Twój Jedyny Dobrze Przyprawiony i Al’Dente.
Sądzę, że na początek wystarczy. Dużo tych zakazów. ;)

Obrazek

Awatar użytkownika
Naturalna Kofeina

#5 Post autor: Naturalna Kofeina » 28 maja 2019, o 18:54

A gwałty, morderstwa i kradzieże?

Czy w ogóle powinniśmy używać słowa "chamstwo"? Ma bardzo niemakaronowe pochodzenie.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#6 Post autor: BialySzkwal » 28 maja 2019, o 22:55

Naturalna Kofeina pisze:
28 maja 2019, o 18:54
A gwałty, morderstwa i kradzieże?
Nie wiem jak Pastarro, ale szeregowi wierni niemal na pewno mogą (mówię o etyce pastafariańskiej, nie o aktach stanowionego prawa lokalnego).
Naturalna Kofeina pisze:
28 maja 2019, o 18:54
Czy w ogóle powinniśmy używać słowa "chamstwo"? Ma bardzo niemakaronowe pochodzenie.
"Chamstwo" czyli "chłopstwo" lub "wieśniactwo";).
Jako członek RJP nie mam nic przeciwko, zwłaszcza że pierwotnie i tak się pewnie będzie z prapirackiego wywodzić.
Krzysiu pisze:
17 maja 2019, o 17:27
chamstwo i drobnomieszczaństwo.
Własnie sobie uświadomiłem, że może chodzić o "chamstwo" lub "dobromieszczaństwo", albo o związek frazeologiczny "chamstwo i drobnomieszczaństwo".

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Lokalizacja: Stałe zameldowanie w Szczecinie, czasowe w Toruniu – dążę do formy astralnej, żeby było efektywniej.
Kontaktowanie:

#7 Post autor: Krzysiu » 28 maja 2019, o 22:59

Wynikają każdorazowo bądź z fanatyzmu, bądź z drobnomieszczaństwa…
Chamstwo jest mniej makaronowe od gwałtu?
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#8 Post autor: BialySzkwal » 28 maja 2019, o 23:07

Krzysiu pisze:
28 maja 2019, o 22:59
Wynikają każdorazowo bądź z fanatyzmu, bądź z drobnomieszczaństwa…
Nawet gwałt zadany dlatego, że ofiara jest ładna i słaba, a gwałciciel napalony i silniejszy?
Chyba inaczej rozumiemy pojęcia "fanatyzmu" i "drobnomieszczaństwa"...

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#9 Post autor: Krzysiu » 29 maja 2019, o 21:17

Chyba inaczej rozumiemy „bądź”…
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#10 Post autor: BialySzkwal » 29 maja 2019, o 23:13

Krzysiu pisze:
29 maja 2019, o 21:17
Chyba inaczej rozumiemy „bądź”…
Możesz objaśnić? Coraz mniej rozumiem. ;)

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#11 Post autor: Krzysiu » 2 cze 2019, o 22:40

Wtedy gwałciciela drobnomieszczaństwo (przynajmniej metaforyczne) cechuje, fanatyzm nie musi.
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#12 Post autor: BialySzkwal » 3 cze 2019, o 01:34

Krzysiu pisze:
2 cze 2019, o 22:40
Wtedy gwałciciela drobnomieszczaństwo (przynajmniej metaforyczne) cechuje, fanatyzm nie musi.
To jednak inaczej rozumiemy drobnomieszczaństwo - nie znałem tej metafory. Znałem:
Słownik języka polskiego PWN pisze: drobnomieszczaństwo
1. «dawna warstwa społeczna obejmująca mieszkańców miast mających niewielką własność prywatną»
2. pogard. «sposób myślenia i postępowania przypisywany tej warstwie, zwłaszcza brak szerszych horyzontów i przywiązanie do konwenansów»
(Za: https://sjp.pwn.pl/szukaj/drobnomieszcza%C5%84stwo.html)

W życiu bym gwałtu z konwenansów nie wyprowadził. ;)

Obrazek

Awatar użytkownika
Naturalna Kofeina

#13 Post autor: Naturalna Kofeina » 5 cze 2019, o 12:06

BialySzkwal pisze:
3 cze 2019, o 01:34
W życiu bym gwałtu z konwenansów nie wyprowadził. ;)
Widocznie należysz do grupy społecznej, w której wkładanie różnym ludziom różnych rzeczy w różne otwory bez ich zgody nie jest w dobrym tonie. Śmiem twierdzić, że są grupy, w których to norma i -być może - mieszkają w małych miasteczkach, które wiemy gdzie miał poeta... teraz ten wiersz nabiera nowego wydźwięku.

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#14 Post autor: Krzysiu » 6 cze 2019, o 12:37

Wiesz, w niektórych miejscach i czasach konwenans bywa taki (i to miał poeta na myśli i w szerszym horyzoncie), że zgwałcenie nie miało miejsca, jeśli poszkodowany (zdaniem konwenansu tylko potencjalny) nie wzywał pomocy wystarczająco głośno, by sprawcę powstrzymano…
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#15 Post autor: BialySzkwal » 6 cze 2019, o 14:23

Zgoda, w przytoczonych przykładach konwenans gwałtowi nie zapobiegł. Nadal nie widzę jednak, w jaki sposób stał się bezpośrednią przyczyną gwałtu.

Wyprowadzając w ten sposób gwałt z drobnomieszczaństwa należałoby również wyprowadzić z drobnomieszczaństwa krwiodawstwo - za wyjątkiem SJ nie znam żadnej grupy, w której konwenans uważałby oddanie krwi za niestosowne. Znam natomiast liczne grupy, w których wypada oddawać krew. Włącznie z naszą - czy to znaczy, że krwiodawstwo jest u nas zakazane? ;)

A wracając do naszych baranów (bez skojarzeń) - gwałty zdarzają się też w czasach, miejscach i środowiskach. w których konwenans wymaga uzyskania przed penetracją wyrażonej explicite zgody, często w towarzystwie świadków, urzędnika, po spełnieniu wymagań formalnych. Mówię tu konkretnie o Kościele Katolickim - gwałt dokonany przez zakonnika na ministrancie, zgodnie z konwenansem, jest tam stanowczo w złym tonie. A jednak co jakiś czas się zdarza. :-/

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#16 Post autor: Krzysiu » 6 cze 2019, o 20:51

Dobrze, więc zgwałcenie wynika z „braku szerszych horyzontów” rozumianych jako zdolność w adekwatnym stopniu empatyzowania z ofiarą…
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#17 Post autor: BialySzkwal » 6 cze 2019, o 21:22

Krzysiu pisze:
6 cze 2019, o 20:51
Dobrze, więc zgwałcenie wynika z „braku szerszych horyzontów” rozumianych jako zdolność w adekwatnym stopniu empatyzowania z ofiarą…
Naciągasz. W ten sposób można udowodnić, że zakazane u nas jest również jedzenie mięsa czy aborcja (dla odpowiednio dobranego horyzontu). Nie wspominając o takich zawodach jak komornik, ochroniarz czy ogólnie pracy w "resortach siłowych".

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#18 Post autor: Krzysiu » 7 cze 2019, o 00:02

Charakter opisywanego czynu winniśmy uważać za szczególny, bo nie da się mieć do niego wyższej konieczności…
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#19 Post autor: BialySzkwal » 7 cze 2019, o 09:09

Krzysiu pisze:
7 cze 2019, o 00:02
Charakter opisywanego czynu winniśmy uważać za szczególny, bo nie da się mieć do niego wyższej konieczności…
Ależ jest. Podobnie jak w przypadku mięsożerstwa, wynika ona z wartości hedonistycznych.

W przypadku tzw. "gwałtu małżeńskiego" mamy ponadto do czynienia z egzekucją roszczenia wynikającego wprost z art. 23 KRiO. Stąd pisałem o komorniku. ;)

Poza tym brak empatii nie oznacza wąskich horyzontów. Psychopata może mieć horyzonty bardzo szerokie, a empatii za grosz.

Mamy też całą rodzinę gwałtów - stosunków odbytych za zgodą osoby niezdolnej (z racji wieku, zdolności umysłowych bądź intoksykacji) do udzielenia wiążącej zgody.

Obrazek

Awatar użytkownika
Naturalna Kofeina

#20 Post autor: Naturalna Kofeina » 9 cze 2019, o 09:18

Odnośnie roślinożerców... robiliście badania nt "jacy są typowi pastafarianin i pastafarianka"? To by było ciekawe - poznać poglądy (np. właśnie na aborcję czy inne budzące niezdrowy entuzjazm dziennikarzy sprawy) i zwyczaje (np. właśnie dietę) sióstr i braci. Może by się okazało, że jesteśmy bardzo różni, a może przeciwnie...

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#21 Post autor: BialySzkwal » 9 cze 2019, o 10:39

Z moich obserwacji wynika, że w PKLPS mamy nadreprezentację fitofagów w porównaniu ze statystyczną grupą Polaków.

Obrazek

Awatar użytkownika
Naturalna Kofeina

#22 Post autor: Naturalna Kofeina » 9 cze 2019, o 15:48

Wiesz, że własne obserwacje są niemiarodajne.

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#23 Post autor: Krzysiu » 9 cze 2019, o 23:23

Dobrze, to ja to powiem: z obserwacji BS'a tak wynika. Teraz Ty możesz o moich (podobnych). :)
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#24 Post autor: BialySzkwal » 10 cze 2019, o 07:35

Krzysiu pisze:
9 cze 2019, o 23:23
Dobrze, to ja to powiem: z obserwacji BS'a tak wynika. Teraz Ty możesz o moich (podobnych). :)
Czyli mamy dwa niezależne badania socjologiczne prowadzące do zgodnych wniosków. :D

Obrazek

Awatar użytkownika
Naturalna Kofeina

#25 Post autor: Naturalna Kofeina » 12 cze 2019, o 19:07

Hmm... a może by te niepodważalne dane wykorzystać "od dupy strony"? W sensie wśród znanych mi piesoświrów i (tym bardziej) kotoświrów też widzę nadreprezentację weg*an. Czas wśród nich poszukać, czy może nie są siostrami i braćmi (w kolejności anty-alfabetycznej, dla odmiany) w Makaronie.

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#26 Post autor: Krzysiu » 12 cze 2019, o 22:00

Nawet zapraszając na najbliższe spotkanie w Toruniu zaznaczyłem, że kociarzy chcemy w szczególności!
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
Naturalna Kofeina

#27 Post autor: Naturalna Kofeina » 13 cze 2019, o 21:58

Ale bardziej kociarzy mięsożernych, wszystkożernych czy roślinożernych?

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#28 Post autor: Krzysiu » 14 cze 2019, o 13:57

Ja wszystkich po równo, byleby w kitku pietruszki na siłę nie wciskali…
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#29 Post autor: BialySzkwal » 14 cze 2019, o 21:14

Krzysiu pisze:
14 cze 2019, o 13:57
Ja wszystkich po równo, byleby w kitku pietruszki na siłę nie wciskali…
Chwilka... Znaczy jacyś kitku pietruszkę wciskali? W CO WCISKALI?!?

Obrazek

Awatar użytkownika
Naturalna Kofeina

#30 Post autor: Naturalna Kofeina » 15 cze 2019, o 09:48

Natka, czy korzeń?

Odpowiedz

Wróć do „Kwestia wiary”