Który aktualnie mamy rok?

wszelkie tematy, pytania i rozważania związane z Wiarą w Latającego Potwora Spaghetti i Nami Pastafarianami.
Odpowiedz
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
blablabla

Który aktualnie mamy rok?

#1 Post autor: blablabla » 28 gru 2018, o 02:55

W Apokalipsie 1 (3:3) mowa jest o roku "2000 lat p.s.b." ("2000 lat przed wynalezieniem spaghetti bolognese"). Ponieważ jest to miara czasu zastosowana w Luźnym Kanonie jest więc miarą kanoniczną KLPS.

Próbowałem na podstawie tego dojść jaki aktualnie mamy rok. Z góry założyłem, że zapewne chodzi o sos bolognese, a nie dosłownie "spaghetti bolognese" ponieważ to drugie wynika z zastosowania pierwszego, a pierwsze nie ma racji bytu bez drugiego.

Wielka Encyklopedia PWN (13-tomowa) milczy na temat daty powstania sosu bolońskiego (w zasadzie w ogóle nie ma takiego hasła). Pozostaje więc posłużyć się źródłem mniej wiarygodnym, tj. wikipedią. Hasło "sos boloński" w polskiej edycji wikipedii nie zawiera informacji o roku wynalezienia sosu. Informacja jest na szczęście w wersji angielskiej. Przytaczam stosowny fragment: "The earliest documented recipe for a meat-based sauce (ragù) served with pasta comes from late 18th century Imola, near Bologna. Pellegrino Artusi published a recipe for a meat sauce characterized as being bolognese in his cookbook published in 1891.". Na szczęście podany jest też odnośnik literaturowy do tej informacji co ją nieco uwiarygadnia, jednakowoż oryginału nie analizowałem.

Mowa wyżej jest to o sosach z "okolic Bolonii" (koniec XVIII w.) oraz niemal wprost o "sosie bolognese" ("meat sauce characterized as being bolognese") z podaną konkretną datą (1891) opublikowania przepisu. Skoro nie ma wcześniejszych źródeł na temat sosu bolognese, a jedynie na temat sosów z okolic Bolonii, to chyba nie będzie zbyt dużym skrótem uznanie roku 1891 za początek dla sosu i makaronu bolognese?

Uznając zatem, że rok 1891 n.e. był rokiem 1 s.b. (poprzez analogię do sposobu liczenia lat p.n.e./n.e. (lub przed n. chr./ po n. chr.), tj. bez roku zerowego), wzór na przeliczanie roku n.e. na rok s.b. powinien wyglądać następująco:

ROK [sb] = ROK [ne] - 1891 + 1 = ROK [ne] – 1890

Zatem rok 2018 n.e. jest rokiem 128 s.b.

Dlaczego oficjalnie w Kościele nie używa się tej miary czasu skoro wynika ona z Ksiąg?

Wnioskuję o stosowanie tej miary czasu w dokumentach Kościoła gdyż jest ona miarą Objawioną.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

Re: Który aktualnie mamy rok?

#2 Post autor: BialySzkwal » 28 gru 2018, o 09:44

Nie używamy jej nauczeni doświadczeniami naszych sióstr chrześcijan, a konkretnie Dionizego Mniejszego.
Problemem jest znajomość tylko górnej granicy daty wynalezienia Sosu. Tak więc rok 2018 n.e. jest rokiem 128+ s.b., nie zaś okrągłym 128 s.b. :(
Przez V NWBN strasznie się roztyłem...

Obrazek

Awatar użytkownika
blablabla

#3 Post autor: blablabla » 28 gru 2018, o 13:02

Błąd ten nie przeszkodził owym siostrom i braciom w skutecznym używaniu nowego kalendarza dostosowanego do ich religii (religii błędnej zdaniem pasteologów dodać należy).

Ustalenie roku początkowego dla ery bolognese to kwestia umowna gdyż Księgi Święte nie wyjawiają konkretnej daty. Jednak niezależnie od tego wskazują one na stosowanie tej miary czasu!

Oznacza to, że większym występkiem przeciwko wierze jest niestosowanie religijnego kalendarza niż ewentualne (podkreślam: jedynie ewentualne!) błędne ustalenie cezury czasowej dla jego stosowania.

Rzecz objawiona nie może być tak po prostu pominięta. Dlatego wydaje mi się, że w dokumentach Kościoła (np. pismach do urzędów) warto stosować obok daty zapisanej rokiem religii urzędu, również rok bolognese. To również może być element wyjaśniania maluczkim (nie nawracania!) prawdy o jedynej rzeczywistej wierze. Dlatego sugeruję ponownie głębsze zastanowienie się nad moim wnioskiem przed pochopnym jego skomentowaniem.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#4 Post autor: BialySzkwal » 28 gru 2018, o 13:24

Zwróć uwagę, że w KK papieże sprawowali władzę niepodzielną i wszyscy do decyzji takiego Grzesia XIII musieli się podporządkować.
Obawiam się że przy zdecentralizowanej wykładni naszej doktryny każda Gmina, Pastar, a nawet szeregowy członek będzie używać własnego kalendarza...

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Lokalizacja: Stałe zameldowanie w Szczecinie, czasowe w Toruniu – dążę do formy astralnej, żeby było efektywniej.
Kontaktowanie:

#5 Post autor: Krzysiu » 29 gru 2018, o 14:20

Prawda, w Toruniu na ten przykład liczymy od 2005 i żodyn nam nie zabroni! :)
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#6 Post autor: BialySzkwal » 29 gru 2018, o 15:24

Krzysiu pisze:
29 gru 2018, o 14:20
i żodyn nam nie zabroni! :)
Żodyn. ;)

Obrazek

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#7 Post autor: BialySzkwal » 29 gru 2018, o 15:40

Jest jeszcze inna kwestia. "Sos boloński" mógł być znany naszym przodkom pod inną nazwą, zaś współczesny tekst Apokalipsy mógł zostać uwspółcześniony poprzez użycie nazwy znanej dzisiejszym pastafagom.

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Lokalizacja: Stałe zameldowanie w Szczecinie, czasowe w Toruniu – dążę do formy astralnej, żeby było efektywniej.
Kontaktowanie:

#8 Post autor: Krzysiu » 29 gru 2018, o 16:06

Sos jest bardziej przedwieczny, niż Wielcy Przedwieczni, pytanie tylko, kiedy został nam ujawniony…
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
blablabla

#9 Post autor: blablabla » 29 gru 2018, o 16:33

Krzysiu pisze:
29 gru 2018, o 16:06
Sos jest bardziej przedwieczny, niż Wielcy Przedwieczni, pytanie tylko, kiedy został nam ujawniony…
Nie może być przedwieczny skoro w Apokalipsie 1 jest mowa o roku wynalezienia, a nie roku ujawnienia. Chyba, że kwestionujemy słowa Księgi, ale to prosta droga do herezji.

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#10 Post autor: Krzysiu » 3 sty 2019, o 02:21

Wina tłumacza…
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#11 Post autor: BialySzkwal » 3 sty 2019, o 22:22

blablabla pisze:
29 gru 2018, o 16:33
Chyba, że kwestionujemy słowa Księgi, ale to prosta droga do herezji.
Wydaje mi się że w tym towarzystwie nie jest to zbyt piętnowane. ;)

Obrazek

Awatar użytkownika
blablabla

#12 Post autor: blablabla » 3 sty 2019, o 23:27

Krzysiu pisze:
3 sty 2019, o 02:21
Wina tłumacza…
W angielskim oryginale też jest o wynalezieniu.

Zatem:
A. Zważywszy, że ustanowienie własnego kalendarza umacnia daną religię i Kościół (żydzi mają swój kalendarz, muzułmanie swój, chrześcijanie swój, hindusi swój, itd.);
B. pomijając ewentualny błąd datowania roku 1 (@BialySzkwal słusznie zauważył, że nawet największa religia nie uchroniła się od takiego błędu);
C. mając na uwadze, że celem ustalenia roku 1 nie jest datowanie wynalezienia sosu, a samo w sobie ustanowienie roku 1;
D. uznając doniosłość idei Potwora,

Życzę wszystkim pomyślności we właśnie rozpoczętym 129 roku s.b.!

PS. Ewentualnie rokiem 1 mógłby być rok objawienia Proroka BH. W takim przypadku byłby nie tylko ściśle określony rok, konkretne doniosłe wydarzenie, ale i powiązanie z żywotem Wielkiego Proroka.

W takim przypadku życzyłbym szczęśliwego Nowego Roku 15 b.h.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#13 Post autor: BialySzkwal » 4 sty 2019, o 00:46

blablabla pisze:
3 sty 2019, o 23:27
Ewentualnie rokiem 1 mógłby być rok objawienia Proroka BH. W takim przypadku byłby nie tylko ściśle określony rok, konkretne doniosłe wydarzenie, ale i powiązanie z żywotem Wielkiego Proroka.

W takim przypadku życzyłbym szczęśliwego Nowego Roku 15 b.h.
+1

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#14 Post autor: Krzysiu » 7 sty 2019, o 00:01

No ej, byłem szybszy…
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#15 Post autor: BialySzkwal » 7 sty 2019, o 00:51

Krzysiu pisze:
7 sty 2019, o 00:01
No ej, byłem szybszy…
Fakt, nie skojarzyłem. No i założyłem, że chodziło o rok liczony od dnia Objawienia, a nie tak obcięty po gregoriańsku. No chyba, że był to akurat 1.01?
Stanowczo nie jestem nawigatorem po historii nowożytnej Kościoła...

Obrazek

Awatar użytkownika
ApePolacco

#16 Post autor: ApePolacco » 7 sty 2019, o 11:25

A skoro już klaruje się pojęcie czasu objawionego to może idąc za ciosem należałoby też wprowadzić oryginalne nazewnictwo miesięcy ?

Najprostsze z praktycznego punktu widzenia byłoby opisane ich sekwencją od "1 jajecznego", "2 jajecznego"... do "12 jajecznego" (choć co bardziej ortodoksyjni Bracia i Siostry zapewne zaprotestują, boć spaghetti robi się bez jaj!).

Inne pomysły?
~;;o;°°;;o;~
W twe Macki się oddaję Panie,
z oddechem pełnym czosnku,

Ramen

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#17 Post autor: BialySzkwal » 7 sty 2019, o 14:41

ApePolacco pisze:
7 sty 2019, o 11:25
(choć co bardziej ortodoksyjni Bracia i Siostry zapewne zaprotestują, boć spaghetti robi się bez jaj!).

Inne pomysły?
Zacznijmy od bezjajecznego.

Obrazek

Awatar użytkownika
ApePolacco

#18 Post autor: ApePolacco » 7 sty 2019, o 15:01

Czyli idziemy trudniejszą ścieżką...

To może niech nazwy 12 miesięcy to będą np. święte sylaby:

FLY-ING
SPA-GHET-TI
MON-STER
BO-BBY
HEN-DER-SON

12 sylab - 12 miesięcy: styczeń to FLY... grudzień to SON... łatwe do zaimplementowania na zegarkach elektronicznych...

Inny pomysł - miesiące oznaczone literami ze słowa "spaghetti"... Dwa problemy słowo ma 11 liter ale ostatni miesiąc może być wykrzyknikiem... podwójne "t" można rozbić na miesiące "single t" i "double t"...
~;;o;°°;;o;~
W twe Macki się oddaję Panie,
z oddechem pełnym czosnku,

Ramen

Awatar użytkownika
Morinna
Kontaktowanie:

#19 Post autor: Morinna » 7 sty 2019, o 16:46

A może by tak najpierw zamiast wymyślania nazw policzyć ile to dni by bylo w roku dobrze by nie było roków przestępnych?
Mama mi mówiła, że oglądała w tv, że jakiś chrześcijański duchowny zrobił 12 miesięcy z rokiem przestępnym, bo tak mu pasowało bo nie lubił cyfry 13. ile w tym prawdy nie wiem ale mniejsza z tym.
"Pełny obieg Księżyca wokół Ziemi wynosi 27dni 7h 43m 11,5s." jak znalazłam w internetach, ziemia wokół słońca trwa około 365 dni i 6h i przez te 6h mamy rok przestępny. Wymyslić coś co roku na te 6h albo jak się da to pominąć.
Święta by nie były ruchome itd
Martyna --> siostra miejscowa z miejsca gdzie mieliśmy co roczny zlot I-IV(od 1 do 4) :) oraz Poznań <3 i PG w nim

https://in-world-morinna.blogspot.com/

Awatar użytkownika
blablabla

#20 Post autor: blablabla » 7 sty 2019, o 17:12

Penne, farfalle, tagliatelle, cannelloni, fusilli...

Rodzaj makaronu można dobrać do charakteru miesiąca. Np.

Tagliatelle (wstążki) - miesiąc najdłuższych dni - czerwiec (ew. lipiec bo wtedy z długości dni łatwiej korzystać).

Lasagne (duże płaty) - miesiąc, w którym tworzą się duże kry na rzekach np. dla lutego.

Capellini (gniazdka ) dla jednego z miesięcy intensywnego okresu lęgowego wielu gatunków ptaków (maj lub czerwiec).

Flini (nitki) dla miesiąca babiego lata.

Orzi (ziarenka) dla śnieżnego miesiąca, np. stycznia.

Conchiglie (muszelki) dla sierpnia. Czas zbierania muszelek na plażach.

Penne (pióra) - smutny czas odlotu ptaków (październik) lub czas kiedy dorastają pisklęta ("obrastają w pióra").

Farfalle (kokardki) - wrzesień - początek roku szkolnego.

Fusilli (świderki) - jakiś statystycznie najbardziej wietrzny miesiąc w PL lub Europie.

"Wielojajeczny" ;) - np. w kwietniu kiedy często w kalendarzu wypadają dni intensywnego spożywania jaj. I jest wielojajeczny Prima aprilis.

Itd.

A na ukoronowanie całego roku (w grudniu) na cześć tego, który dał nam również wszystkie wcześniejsze miesiące - spaghetti.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#21 Post autor: BialySzkwal » 7 sty 2019, o 17:56

ApePolacco pisze:
7 sty 2019, o 15:01
Czyli idziemy trudniejszą ścieżką...
Miałem na myśli:
bezjajeczny,
jednojajeczny,
...,
jedenastojajeczny.

Ale kierunek:
blablabla pisze:
7 sty 2019, o 17:12
Penne, farfalle, tagliatelle, cannelloni, fusilli...

Rodzaj makaronu można dobrać do charakteru miesiąca. Np.

Tagliatelle (wstążki) - miesiąc najdłuższych dni - czerwiec (ew. lipiec bo wtedy z długości dni łatwiej korzystać).

Lasagne (duże płaty) - miesiąc, w którym tworzą się duże kry na rzekach np. dla lutego.

Capellini (gniazdka ) dla jednego z miesięcy intensywnego okresu lęgowego wielu gatunków ptaków (maj lub czerwiec).

Flini (nitki) dla miesiąca babiego lata.

Orzi (ziarenka) dla śnieżnego miesiąca, np. stycznia.

Conchiglie (muszelki) dla sierpnia. Czas zbierania muszelek na plażach.

Penne (pióra) - smutny czas odlotu ptaków (październik) lub czas kiedy dorastają pisklęta ("obrastają w pióra").

Farfalle (kokardki) - wrzesień - początek roku szkolnego.

Fusilli (świderki) - jakiś statystycznie najbardziej wietrzny miesiąc w PL lub Europie.

"Wielojajeczny" ;) - np. w kwietniu kiedy często w kalendarzu wypadają dni intensywnego spożywania jaj. I jest wielojajeczny Prima aprilis.

Itd.

A na ukoronowanie całego roku (w grudniu) na cześć tego, który dał nam również wszystkie wcześniejsze miesiące - spaghetti.
też mi się podoba.
Morinna pisze:
7 sty 2019, o 16:46
A może by tak najpierw zamiast wymyślania nazw policzyć ile to dni by bylo w roku dobrze by nie było roków przestępnych?
Mama mi mówiła, że oglądała w tv, że jakiś chrześcijański duchowny zrobił 12 miesięcy z rokiem przestępnym, bo tak mu pasowało bo nie lubił cyfry 13. ile w tym prawdy nie wiem ale mniejsza z tym.
"Pełny obieg Księżyca wokół Ziemi wynosi 27dni 7h 43m 11,5s." jak znalazłam w internetach, ziemia wokół słońca trwa około 365 dni i 6h i przez te 6h mamy rok przestępny. Wymyslić coś co roku na te 6h albo jak się da to pominąć.
Święta by nie były ruchome itd
Rozsynchronizujesz w ten sposób kalendarz z zegarem. Jeden rok zacznie się o północy, kolejny o 6 rano itd... Można zatrzymać na te 6 godzin zegar - wtedy szlag trafi synchronizację zegara ze słonkiem, a tego chyba nie chcemy...

Rok przestępny nie jest aż taki głupi, ale lepiej pomijać go raz na 128 lat (zamiast co 100 za wyjatkiem tych co co 400).
Pomijam tu, że mamy różne "roki" które mogą być dla nas przydatne, przynajmniej: anomalistyczny, zwrotnikowy i gwiazdowy.

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#22 Post autor: Krzysiu » 7 sty 2019, o 18:51

A co jeśli Wam powiem, że nazwa „wrzesień” pochodzi od kwiatka, a nie z religii…?
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#23 Post autor: BialySzkwal » 7 sty 2019, o 19:05

Krzysiu pisze:
7 sty 2019, o 18:51
A co jeśli Wam powiem, że nazwa „wrzesień” pochodzi od kwiatka, a nie z religii…?
Za to Maj - wprost przeciwnie.
Empelon pisze:
7 sty 2019, o 17:54
Zawsze mówiłem, że rytuały saunowe (jest coś takiego - nie wymyślam) należy włączyć do obrzędów pastafariańskich. To przecież ma związek z oczyszczaniem ciała i duszy, czyli występują konotacje religijne.
No i mamy kandydata na nazwę miesiąca od obrzędów oczyszczenia: Saunon. Przecież Rzymianie sami sobie tego nie wymyślili, musieli się inspirować Prapiratami.

Obrazek

Awatar użytkownika
Empelon

#24 Post autor: Empelon » 8 sty 2019, o 10:45

BialySzkwal pisze:
7 sty 2019, o 19:05
Empelon pisze:
Zawsze mówiłem, że rytuały saunowe (jest coś takiego - nie wymyślam) należy włączyć do obrzędów pastafariańskich. To przecież ma związek z oczyszczaniem ciała i duszy, czyli występują konotacje religijne.
No i mamy kandydata na nazwę miesiąca od obrzędów oczyszczenia: Saunon. Przecież Rzymianie sami sobie tego nie wymyślili, musieli się inspirować Prapiratami.
Popieram.
Zostaje tylko ustalić, który to miesiąc. Proponuję jakiś zimowy, bo wtedy saunowanie nabiera nowego wymiaru.
Niech Wasz makaron zawsze będzie gorący a piwo zimne.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#25 Post autor: BialySzkwal » 8 sty 2019, o 10:59

Empelon pisze:
8 sty 2019, o 10:45
BialySzkwal pisze:
7 sty 2019, o 19:05
Empelon pisze:
Popieram.
Zostaje tylko ustalić, który to miesiąc. Proponuję jakiś zimowy, bo wtedy saunowanie nabiera nowego wymiaru.
No to po rzymsku - luty. ;)

Obrazek

Awatar użytkownika
Empelon

#26 Post autor: Empelon » 8 sty 2019, o 11:17

BialySzkwal pisze:
8 sty 2019, o 10:59
Empelon pisze:
8 sty 2019, o 10:45
No to po rzymsku - luty. ;)
Może być, tym bardziej, że to już niedługo.
Trzeba by jakieś uroczystości z okazji świętego miesiąca saunona zorganizować. Wy w Wawie możecie np w Sante. W mojej okolicy proponowałbym nockę saunową w Unitralu (Mielno) 9, 16 lub 23 saunona (16 - walentynkowa), ale nie wiem czy w okolicy zbiorę dość chętnych.

Gdyby było zainteresowanie, to można też zorganizować centralne, ogólnopolskie, pastafariańskie saunowanie. Można wynająć mały Ośrodek w kujawsko-pomorskim (mam namiary na taki) np na weekend.
Niech Wasz makaron zawsze będzie gorący a piwo zimne.

Awatar użytkownika
Asia

#27 Post autor: Asia » 14 sty 2019, o 14:45

Nazwy miesięcy od rodzajów makaronu bardzo mi się spodobały :)
Ale ja bym jednak nawiązała do kultu solarnego, bo jednak jest on podwaliną chyba wszystkich religii.

Odpowiedz

Wróć do „Kwestia wiary”