Pytania do wyznawców Latającego Potwora Spaghetti

wszelkie tematy, pytania i rozważania związane z Wiarą w Latającego Potwora Spaghetti i Nami Pastafarianami.
Odpowiedz
Wiadomość
Autor
Freesty

Pytania do wyznawców Latającego Potwora Spaghetti

#1 Post autor: Freesty » 2 gru 2018, o 17:46

Witam. Mam pytania do wyznawców pastafarianizmu. Na jakiej podstawie wierzycie w Latającego Potwora Spaghetti? Czy on kocha ludzi? A jesli kocha to czemu pozwolił na wojny i tyle zła na świecie? Czemu Potwór nie da jasnych znaków lub nie zrobi czegoś co przekona ludzi do wierzenia w Pastafarianizm? Skąd pewność że LPS nie jest wymyślony przez ludzi?

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

Re: Pytania do wyznawców Latającego Potwora Spaghetti

#2 Post autor: Krzysiu » 2 gru 2018, o 19:06

Witaj, dzielny wojowniku!
Mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na dłużej…
Wierzymy w Potwora, bo zostaliśmy dotknięci Jego macką. To rozbudza wiarę, choć wątpliwości pozostają już na zawsze.
Kocha, w dodatku bardzo. Nie mam pojęcia, dlaczego, ale On w tym pewnie jakiś sens widzi…
Zło istnieje nie dlatego, że Potwór tak chciał. Stworzył świat będąc pod wpływem alkoholu, stąd nie wszystko jest doskonałe. Pozostaje cieszyć się tym, co jest i samemu dążyć do optymalizacji.
Potwór nie jest próżny. Chciałby, żebyśmy byli dobrzy, ale w żadnym razie nie jest Jego życiowym celem, żebyśmy w Niego wierzyli. Robimy to, bo nam z tym łatwiej stawać się lepszymi.
Gdyby była pewność, to wiara nie byłaby wiarą, a wiedzą… Nie mamy pewności i trzeba nam z tym żyć.
Jakby coś jeszcze, to pisz, pomożemy…
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#3 Post autor: BialySzkwal » 2 gru 2018, o 19:29

Freesty pisze:
2 gru 2018, o 17:46
Witam.
To my witamy nowego użytkownika. ;)

Freesty pisze:
Na jakiej podstawie wierzycie w Latającego Potwora Spaghetti?
Na to pytanie Ci nie odpowiem, gdyż nie wierzę. Na szczęście LPS nie ma z tym problemu, o czym mówi wyraźnie w 1 NWBN:
Jeśli jacyś ludzie we mnie nie wierzą, to spoko. Naprawdę, nie jestem przecież próżny.
Freesty pisze:
Czy on kocha ludzi?
Ciężko odpowiedzieć. Samo słowo "kochać" może oznaczać różne rzeczy (od rozmaitych uczuć platonicznych i hedobistycznych aż po czynności czysto fizjologiczne).
Istnieje też koncepcja pasteologiczna mówiąca, że LPS jest Miłością - w tej sytuacji pytanie o podmiot orzeczenia Kochać traci jakikolwiek sens.
Należy jednak wskazać, że w źródłach można znaleźć LPS będącego podmiotem kochania - jednak niewykluczone, że ktoś coś źle zapisał lub przetłumaczył.
Oczywiście zachęcam Cię do samodzielnego zgłębiania źródeł i wyciągania wniosków (Pastafarianizm zakłada, że każdy jest na tyle dojrzały, żeby samemu wyrobić swoją opinię), ale nie posuwałbym się zbyt daleko w interpretacji znalezionych deklaracji o miłości.
LPS jest znany ze skłonności do ulegania intoksykacji, zaś naiwnością jest wiązanie większych nadziei z "kocham Cię" wypowiedzianym przez pijanego.
Freesty pisze:
A jesli kocha to czemu pozwolił na wojny i tyle zła na świecie?
Klasyczny paradoks (pas)teodycji. Jednym z jego rozwiązań jest arbitralność pojęcia "zło" (czyli że świat jest jaki jest, tylko Ty dzielisz rzeczy na dobre i złe), innym - dość powszechnym wśród Pastafarian - jest kwestia wolnej woli.
I to nie tylko ludzi (których decyzje Potwór szanuje), ale również Potwora, którego nic nie zmusza do bycia dobrym.

Generalnie przyjmujemy, że LPS się w nasze życie nie wtrąca. Może nie chce, może jest akurat zbyt pijany, a może po stworzeniu świata stwierdził, że narobił nam już dosyć kłopotów...

Pewną wskazówką może być ten dialog:
Czystka Darwina 4,4-17 pisze: - Piraci pogrążyli się i odeszli od Pastafarianizmu. Teraz ja nie jestem umiłowanym bogiem by bić tych, którzy mnie nie słuchają, ale nie muszę też ich chronić - odpowiedział FSM.
- To wciąż brzmi dość kiepsko-.
- Wiem, lecz ja jestem bogiem. Mam obowiązki i te bzdury.
Czy naprawdę chcesz czcić Boga, który pomaga dupkom?
- Nie
- Tak, byliście dupkami.
- To prawda, ale ja żałuję.
I przyznaję, że zrobiłem źle.-
- Tyś trochę lepszy niż większość twych braci, ale nie jesteś jeszcze wystarczająco dobry.
Na przykład, przestań zabijać Ninja.
Pamiętaj drugą sugestię: Nie powinieneś robić
rzeczy, o których już wiesz, jest są złe, jak zabijanie, kłamstwa, oszustwa, kradzież, itp. Czy
ty naprawdę musisz mieć to wyryte na kamiennych tablicach?
Cóż, być może zginiesz, ale jako dobra osoba.
- Oraz uczyniłem wszystkich ludzi równymi.
Ninja z natury są tak dobre, jak i piraci.
Freesty pisze:
Czemu Potwór nie da jasnych znaków lub nie zrobi czegoś co przekona ludzi do wierzenia w Pastafarianizm?
A czemu miałby coś specjalnie robić? Jemu to obojętne, a skoro ludzie pomimo aktu stworzenia i wszechobecnych, wyraźnych znaków wolą inne religie - to znaczy, że dokonali tego wyboru mniej lub bardziej świadomie.
Freesty pisze:
Skąd pewność że LPS nie jest wymyślony przez ludzi?
Nie żartuj. Sądzisz, że ktoś mogłby nie tylko wymyślić tak absurdalną istotę, ale jeszcze oczekiwać, że inni mu uwierzą?
Obrazek

Stwórca wybacza, Darwin nie.

Darwin to pamiętliwy d**ek.

Freesty

#4 Post autor: Freesty » 2 gru 2018, o 20:37

Ok dzieki za odpowiedz. Mam jeszcze jedno pytanie. Czy jest jakaś zasada kiedy LPS odpowiada na modlitwy a kiedy nie? Prosiłem o jakiś znak od niego na którym można oprzeć wiare. Do tej pory nic sie nie stało. LPS chciałby chyba aby ludzie wierzyli w niego.

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#5 Post autor: Krzysiu » 2 gru 2018, o 21:03

LPS nie chciałby, by ludzie w Niego wierzyli. Jego to wali, ważne, żebyśmy czynili dobro…
A na modlitwy odpowiada, jak dojdzie do wniosku, że to dobry pomysł i/lub ma dobry humor. Zazwyczaj „i”, ale pewności nigdy nie ma.
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#6 Post autor: BialySzkwal » 2 gru 2018, o 21:11

Freesty pisze:
2 gru 2018, o 20:37
Czy jest jakaś zasada kiedy LPS odpowiada na modlitwy a kiedy nie?
Zasada jest taka, że nie odpowiada. Odpowiedzi to wyjątki o randze cudu.
Freesty pisze:
Prosiłem o jakiś znak od niego na którym można oprzeć wiare.
Z ciekawości - w jaki sposób prosiłeś?
Freesty pisze:
LPS chciałby chyba aby ludzie wierzyli w niego.
Skąd ten pomysł?
Obrazek

Freesty

#7 Post autor: Freesty » 2 gru 2018, o 21:23

Odpowiadając na pytanie BialySzkwal.
Prosilem o znak zwyczajną modlitwą o coś na czym moge oprzeć swoją wiare. To wygladalo mniej wiecej tak: "LPS prosze cie daj mi jakis znak ktory upewni mnie w tym ze jestes". A co do drugiego pytania to zdawało mi się że LPS chciałby aby ludzie w niego wierzyli ale użytkownik Krzysiu odpowiedział już na to pytanie więc już rozumiem.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#8 Post autor: BialySzkwal » 2 gru 2018, o 22:08

Freesty pisze:
2 gru 2018, o 21:23
Prosilem o znak zwyczajną modlitwą o coś na czym moge oprzeć swoją wiare. To wygladalo mniej wiecej tak: "LPS prosze cie daj mi jakis znak ktory upewni mnie w tym ze jestes".
Jak wygląda "zwyczajna modlitwa"?
Jeśli dobrze pamiętam ustalenia I Synodu Toruńskiego, modlitwa nie należy do naszych obrzędów - więc musiałeś zapożyczyć formę z jakiejś innej religii.

Pojawia się pytanie, czemu jest dla Ciebie istotne upewnienie się o istnieniu LPS?
Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#9 Post autor: Krzysiu » 2 gru 2018, o 22:30

Modlitwa nie jest oficjalna, dlatego właśnie może być zwyczajna. Polega to na tym, że nie angażujesz w nią zbyt potężnej energii, nie składasz ofiary, nie zaciągasz zobowiązań i nie deklarujesz wyrzeczeń. Ot, zwyczajna modlitwa… Powiedziałbym, że każdemu się zdarza, ale widzę, że Biału Szkwału jest ateistu i jemu nie, o.
Pasta et Bonum!

Freesty

#10 Post autor: Freesty » 2 gru 2018, o 22:48

Odpowiadajac na pytanie BialySzkwal.
Istotne jest to dla mnie bo jesli mam wyznawać jakąś religie to chciałbym mieć podstawe do tego. Chciałbym doświadczyć jakiegoś znaku aby sie upewnić.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#11 Post autor: BialySzkwal » 2 gru 2018, o 23:32

Krzysiu pisze:
2 gru 2018, o 22:30
Biału Szkwału jest ateistu
Krzysiu, proszę mnie nie obrażać. :P
Ateizm jest poważną, nieracjonalną deklaracją wiary.

Gdyby Freesty był katolikiem, wiedziałbym jaką modlitwę uważa za "zwyczajną". Jest na to odpowiednia postawa ciała, gesty, formuły itd.
Natomiast "zwyczajna" modlitwa muzułmanina wymaga dywanika i znajomości stron świata.
Jestem pewien, że są też bogowie którzy obrażą się jeśli będziesz im zawracać głowę z pustymi rękami...

Ciekawi mnie forma, jaką wybrał Freesty. Moja koleżanka n.p. spaliła nowiutką koronkową bieliznę jako ofiarę dla LPS, aby ten znalazł jej chłopaka. ;)
Freesty pisze:
2 gru 2018, o 22:48
Istotne jest to dla mnie bo jesli mam wyznawać jakąś religie to chciałbym mieć podstawe do tego. Chciałbym doświadczyć jakiegoś znaku aby sie upewnić.
Cóż, jeśli chodzi o doświadczenie LPS, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość: jest w naszej religii nurt mistyczny.
Potwora można Obserwować. :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#12 Post autor: Krzysiu » 2 gru 2018, o 23:45

Tez tak sądzę, ale nauczony rozmowami z Empelonem, wolałem taką wersję…
Dobra, jest agnostyku, może być? :)
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#13 Post autor: BialySzkwal » 3 gru 2018, o 00:00

Krzysiu pisze:
2 gru 2018, o 23:45
Tez tak sądzę, ale nauczony rozmowami z Empelonem, wolałem taką wersję…
Chyba się domyślam jakie było stanowisko Empelona - jest dość popularne.
Krzysiu pisze:
2 gru 2018, o 23:45
Dobra, jest agnostyku, może być? :)
Jeśli już musisz mnie jakoś zetykietować. ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#14 Post autor: Krzysiu » 3 gru 2018, o 00:03

Czyżbyś był religijnie niebinarny? :o
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#15 Post autor: BialySzkwal » 3 gru 2018, o 00:08

Krzysiu pisze:
3 gru 2018, o 00:03
Czyżbyś był religijnie niebinarny? :o
Binarnej religijności nie było nawet w średniowieczu - nawet wtedy byli wyróżniani chrześcijanie, heretycy i poganie (czasami również Żydzi).
Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#16 Post autor: Krzysiu » 3 gru 2018, o 00:25

To
był
żarcik
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#17 Post autor: BialySzkwal » 3 gru 2018, o 00:31

Krzysiu pisze:
3 gru 2018, o 00:25
To
był
żarcik
:lol:
Obrazek

Awatar użytkownika
doradora

#18 Post autor: doradora » 3 gru 2018, o 07:45

ej! przecież można być ateisto dotkniętym macką! Potwór stworzył mnie ateisto (tak, stworzył), a potem dotknął macką swą. o!
dotknięci macką na pewno mają łatwiej, wierzą, że wiedzą w co wierzą
niemniej można być wyznawcą Potwora bez dotknięcia i to wcale nie umniejsza bycia pastafarianinem
podobnie jak można być ateisto i czasem jakąś modlitwę szepnąć, chociaż wiadomo, w błahych sprawach, to bardziej kwestia "zaczarowywania" rzeczywistości niż prawdziwe podanie o wstawiennictwo (np. prośba o zdany egzamin)

Freesty, witaj na forum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#19 Post autor: BialySzkwal » 3 gru 2018, o 10:11

doradora pisze:
3 gru 2018, o 07:45
ej! przecież można być ateisto dotkniętym macką!
Nie żebym twierdził inaczej (w tym wątku ;)).
doradora pisze:
Potwór stworzył mnie ateisto (tak, stworzył), a potem dotknął macką swą.
Osobiście wolę linię argumentacji: "Bóg stworzył mnie ateistą*, więc pewnie jest to element Jego planu. Dlatego ze wszystkich sił będę starać się być ateistą*."

* Działa to też dla innych "-izmów" niezgodnych ze światopoglądem teisty próbującego nawrócić interlokutora na wiarę w Jedynego Boga. Zwykle jak płachta na byka.
doradora pisze:
można być ateisto i czasem jakąś modlitwę szepnąć, chociaż wiadomo, w błahych sprawach, to bardziej kwestia "zaczarowywania" rzeczywistości niż prawdziwe podanie o wstawiennictwo (np. prośba o zdany egzamin)
Rozmowa z bytem, w którego nieistnienie się wierzy stanowczo nie jest racjonalna. A że większość ateistów obnosi się ze swoją racjonalnością, to musi ich to wprawiać w nie lada zakłopotanie. ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#20 Post autor: Krzysiu » 3 gru 2018, o 14:50

Obnoszenie to nie wszystko. ONR się obnosi z tym, że są hetero, a potem stoi taka grupka samców i trzyma transparent, że chcą prawdziwych mężczyzn…
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#21 Post autor: BialySzkwal » 3 gru 2018, o 16:20

Krzysiu pisze:
3 gru 2018, o 14:50
Obnoszenie to nie wszystko. ONR się obnosi z tym, że są hetero, a potem stoi taka grupka samców i trzyma transparent, że chcą prawdziwych mężczyzn…
:lol: Krzysiu, oplułem ekran...
Obrazek

Freesty

#22 Post autor: Freesty » 3 gru 2018, o 18:26

Słyszałem że są święta pastafarianizmu. Ile ich jest, jakie to i kiedy się je obchodzi? Z góry dzięki za odpowiedź!

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#23 Post autor: Krzysiu » 3 gru 2018, o 20:56

Wybacz, nie chce mi się pisać… :*
https://klps.pl/o-nas.html#swieta
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
Morinna
Kontaktowanie:

#24 Post autor: Morinna » 4 gru 2018, o 15:48

Potwór nie daje znaków swojego istnienia w taki bezpośredni sposób, gdyż nie jest próżny jak już wyżej jest wspomniane. Nie zależy mu na tym by go wielbić, składać ofiary itd. Raduje Go to jak ktoś robi coś dobrego lub przynajmniej nie robi nic złego. Jak wyżej wspomniane zło cierpienie i inne nie fajne rzeczy są bo Potwór tworzył świat pod wpływem %, przyznaje się otwarcie do tego, więc nawet Makaronowa doskonałość nie jest doskonała i popełnia błędy. Możliwe, że zrobił to celowo by pokazać, że i my możemy nie być super doskonali bo to niemożliwe?
Co do dowodów istnienia to Potwór wie najlepiej komu dowód jest potrzebny, a komu nie. I daje go w odpowiednim momencie. Każdy ma inną historię jak Potwór go dotknął macką. O moim dotknięciu macki już chyba wszyscy słyszeli nie opisze tu tego znów ale daje linka do tej historii opisanej na moim blogu : https://in-word-morinna.blogspot.com/20 ... a7f1327058
Martyna --> siostra miejscowa z miejsca gdzie mieliśmy co roczny zlot I-IV(od 1 do 4) :) oraz Poznań <3

https://in-world-morinna.blogspot.com/

Awatar użytkownika
cpt_Magnus_de_Savarro
Kontaktowanie:

#25 Post autor: cpt_Magnus_de_Savarro » 4 gru 2018, o 18:08

Śniąca Alpaka wreszcie się wynurza. Mnoga moja wełna wiedzy.

Salaam!
Doszliśmy widzę do tego kiedy winno się obchodzić Ramendan. Ubolewam że nie jest to czerwiec, ale kto przespał niech nie narzeka. Dla mnie ważkim elementem dowodem na istnienie Jego Makaronowatości jest argument z niepokalanej indukcji- jeśli ludzie w stanie są spisywać światy o jakich się filozofom nie śniło, czyż wszyscy nie jesteśmy spisani? Któż jest niespisanym przez człowieka spisywaczem, jak nie Potwór?

Jeśli zaś zobaczyłeś/aś (popraw mnie co do preferowanego przez cię rodzaju) znak od Niego, skontaktuj się z wielebnym. Albowiem jako te nitki jesteśmy, szargane wiatrem, co same się w sztandar nie usnują i każdego z nas grzeje Jego 4kcal/Gram Ciała. Będziesz wiedział.
ESURIENTE NUMQUAM

Odpowiedz

Wróć do „Kwestia wiary”