Wikipedia: Religia

miejsce na dyskusje o artykułach, wywiadach i innych informacjach pojawiających się w mediach na temat Kościoła Latającego Potwora Spaghetti.
Odpowiedz
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Naturalna Kofeina

Wikipedia: Religia

#1 Post autor: Naturalna Kofeina » 31 mar 2019, o 13:12

Trudno zarówno zupełnie pominąć, jak i zaliczyć do religii, istniejące pseudo-religie, będące z założenia parodiami tradycyjnych religii oraz ich dogmatów, jak np. pastafarianizm czy wiara w Niewidzialnego Różowego Jednorożca.
Cytat z Wikipedii z artykułu "religia". Tak w kontekście walki o rejestrację może to być dość kłopotliwe...

Awatar użytkownika
BialySzkwal

Re: Polityka: "LPS leci do Strasburga"

#2 Post autor: BialySzkwal » 31 mar 2019, o 14:15

Naturalna Kofeina pisze:
31 mar 2019, o 13:12
Trudno zarówno zupełnie pominąć, jak i zaliczyć do religii, istniejące pseudo-religie, będące z założenia parodiami tradycyjnych religii oraz ich dogmatów, jak np. pastafarianizm czy wiara w Niewidzialnego Różowego Jednorożca.
Cytat z Wikipedii z artykułu "religia". Tak w kontekście walki o rejestrację może to być dość kłopotliwe...
Czy to nie będzie obrażająca uczucia religijne mowa nienawiści?
Przez V NWBN strasznie się roztyłem...

Obrazek

Awatar użytkownika
blablabla

#3 Post autor: blablabla » 31 mar 2019, o 16:13

Naturalna Kofeina pisze:
31 mar 2019, o 13:12
Wikipedia nie jest wiarygodnym źródłem informacji bo jest to "encyklopedia" dla ludu tworzona przez lud. Tak jak i inne artykuły w wikipedii, można i ten artykuł samemu modyfikować (w celach uzupełnienia, ulepszenia, ale oczywiście nie psucia tego co jest OK), ale z dużym prawdopodobieństwem ten akurat artykuł szybko zostanie przywrócony przez "opiekunów" do narracji KK.

Swoją drogą: na bazie encyklopedycznych mechanizmów wikipedii (które są darmowe) powstało bardzo wiele podobnych serwisów tematycznych. Może warto pomyśleć o jakiejś "Pastapedii" zawierającej informacje o Religii LPS, Księgach i Kościele :)? Trzeba tylko wiedzieć jak ogarnąć uruchomienie czegoś takiego od strony informatycznej.

Awatar użytkownika
Asia

#4 Post autor: Asia » 1 kwie 2019, o 14:52

Wikipedia to jednak bardzo znana platforma, więc ja bym się jednak starała zmodyfikować, ale zrobić to rozsądnie, czyli przygotować ładny opis informujący, że zgodnie z naszymi przekonaniami jest tak, a są ludzie którzy postrzegają w inny sposób, warto też skontaktować się z autorem porozmawiać o zmianach jakie będą akceptowalne.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#5 Post autor: BialySzkwal » 1 kwie 2019, o 15:42

Asia pisze:
1 kwie 2019, o 14:52
Wikipedia to jednak bardzo znana platforma, więc ja bym się jednak starała zmodyfikować, ale zrobić to rozsądnie, czyli przygotować ładny opis informujący, że zgodnie z naszymi przekonaniami jest tak, a są ludzie którzy postrzegają w inny sposób, warto też skontaktować się z autorem porozmawiać o zmianach jakie będą akceptowalne.
To może być ciężko przedstawić w haśle "religia". Najprościej byłoby zostawić tam same jednorożce i napisać o wątpliwościach dotyczących pasta - tylko trzeba się podeprzeć solidną literaturą.

Obrazek

Awatar użytkownika
blablabla

#6 Post autor: blablabla » 1 kwie 2019, o 15:55

Asia pisze:
1 kwie 2019, o 14:52
Nie chce Cię zniechęcać.

Wikipedia ma to do siebie, że hasła mają wielu autorów więc nie ma z kim bezpośrednio rozmawiać. Każdy z nich uważa się za wielkiego encyklopedystę, a mam wrażenie, że zwłaszcza w przypadku haseł nie ścisłych, ego autorów eksploduje.

Prześledź sobie historię hasła Parodoa religii
. Było już kilka prób usunięcia KLPS jako przykładu parodii. Na przykład tu. Każda kończyła się przywróceniem starego brzmienia hasła.

Ale może Tobie się uda...

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#7 Post autor: BialySzkwal » 1 kwie 2019, o 16:08

blablabla pisze:
1 kwie 2019, o 15:55
Prześledź sobie historię hasła Parodoa religii
. Było już kilka prób usunięcia KLPS jako przykładu parodii. Na przykład tu. Każda kończyła się przywróceniem starego brzmienia hasła.
LPS to przedmiot czci religijnej. Został tu znieważony publicznie. Jeśli jeszcze jedna osoba doznała obrażeń uczuć religijnych, to możemy jechać z art. 196 KK.

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Lokalizacja: Stałe zameldowanie w Szczecinie, czasowe w Toruniu – dążę do formy astralnej, żeby było efektywniej.
Kontaktowanie:

#8 Post autor: Krzysiu » 1 kwie 2019, o 18:47

Możemy, ale tym razem nie wiemy nawet, kogo sądzić…
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#9 Post autor: BialySzkwal » 1 kwie 2019, o 19:12

Krzysiu pisze:
1 kwie 2019, o 18:47
Możemy, ale tym razem nie wiemy nawet, kogo sądzić…
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wikimedia_Foundation
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wikimedia_Polska

Obrazek

klansman

#10 Post autor: klansman » 2 kwie 2019, o 09:53

Jak to jest z tą wikipedią w końcu? Podobno tworzą ją wszyscy, to czemu nie można skutecznie edytować tej parodii religii?

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#11 Post autor: BialySzkwal » 2 kwie 2019, o 10:21

klansman pisze:
2 kwie 2019, o 09:53
Jak to jest z tą wikipedią w końcu? Podobno tworzą ją wszyscy, to czemu nie można skutecznie edytować tej parodii religii?
Bo tę parodię encyklopedii tworzą równi i równiejsi...

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Lokalizacja: Stałe zameldowanie w Szczecinie, czasowe w Toruniu – dążę do formy astralnej, żeby było efektywniej.
Kontaktowanie:

#12 Post autor: Krzysiu » 2 kwie 2019, o 10:26

Bo próbować edytować może każdy, ale o tym, która edycja wejdzie w życie, decydują admini…
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
Asia

#13 Post autor: Asia » 2 kwie 2019, o 10:53

blablabla pisze:
1 kwie 2019, o 15:55
Ale może Tobie się uda...
Ja nie mam zamiaru się w to bawić, nie umiem piać. To była uwaga dla potencjalnych chętnych by się nie poddawali. A mam pewne doświadczenia w rodzinie, bo moja mama ostatnio zabrała się za zmianę hasła i się z autorem kontaktowała, żeby nie było że wywalą to co napisała.

Awatar użytkownika
Naturalna Kofeina

#14 Post autor: Naturalna Kofeina » 2 kwie 2019, o 13:50

BialySzkwal pisze:
2 kwie 2019, o 10:21
klansman pisze:
2 kwie 2019, o 09:53
Jak to jest z tą wikipedią w końcu?
Bo tę parodię encyklopedii...
Ej, Wikipedia jest spoko. Tylko trzeba umieć korzystać -traktować ją jako źródło słów kluczowych do dalszych poszukiwań, a nie ostateczną wyrocznię. Jest też dobra jako słownik mnóstwojęzyczny. Jak chcę mieć pewność, że google tłumacz mnie nie oszukuje albo w ogóle sobie nie radzi z jakimś bardziej specjalistycznym słowem, to zawsze można wyszukać to słowo w Wiki i przełączyć język.
Kłopot w tym, że jednak ogół interanutów rozpoczyna i kończy swoje poszukiwanie wiedzy na Wiki i jak przeczyta w kilku artykułach, że pastafarianizm jest parodią, to może mieć bardzo smutne poglądy. Tak jak ci ludzie, którzy mi na anonimowych odpisywali...

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#15 Post autor: BialySzkwal » 2 kwie 2019, o 13:59

To właśnie (oprócz zasady wzajemności) miałem na myśli pisząc o "parodii encyklopedii". ;)

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#16 Post autor: Krzysiu » 2 kwie 2019, o 14:04

Prawda, Wiki nie zawsze mówi prawdę, ale jak w danej chwili mamy za mało czasu lub zbyt mało specjalistyczny problem, żeby wchodzić z tym do Scopusa, to daje radę jako wiedza potoczna.
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#17 Post autor: BialySzkwal » 2 kwie 2019, o 14:36

Krzysiu pisze:
2 kwie 2019, o 14:04
Prawda, Wiki nie zawsze mówi prawdę, ale jak w danej chwili mamy za mało czasu lub zbyt mało specjalistyczny problem, żeby wchodzić z tym do Scopusa, to daje radę jako wiedza potoczna.
Nie mówię, że nie daje rady. Mówię, że przez brak solidnej redakcji (tak merytorycznej, jak i stylistyczno-technicznej) nie spełnia standardów bycia prawdziwą encyklopedią.

Obrazek

Odpowiedz

Wróć do „Media”