Automatyczna apostazja?

W tej kategorii zapraszamy Was do pisania swoich przemyśleń oraz zamieszczania pomysłów na to, co Kościół Latającego Potwora Spaghetti mógłby robić po oficjalnym zarejestrowaniu jako Związek Wyznaniowy.
Odpowiedz
Wiadomość
Autor
kasperkowski

Automatyczna apostazja?

#1 Post autor: kasperkowski » 26 sty 2013, o 20:39

Cześć!

Czy ktoś z Was rozważał kiedyś apostazję? Wystąpienie z Kościoła rzymskokatolickiego w sensie? :) Bo ja to mam na przykład za sobą i muszę przyznać, że obecna procedura regulująca to wystąpienie została skonstruowana tak, żeby zniechęcić ludzi do tego niecnego czynu. Jeżeli dodać do tego to, jak się księża zachowują w trakcie rozmów na ten temat, to trzeba przyznać, że jest z tym naprawdę kiepsko.

I właśnie dotarła do mnie przed chwilą fantastyczna (przynajmniej dla mnie) rzecz. Otóż kiedy Kościół Latającego Potwora Spaghetti zostanie zarejestrowany, wszyscy, którzy wierzą w Jego Makaronowatość będą mieli tę nieprzyjemną procedurę z głowy, ponieważ kiedyś ktoś zostanie członkiem innego kościoła, to automatycznie osoba taka dostaje ekskomunikę, co jest tożsame w skutkach z apostazją. Po zapisaniu się do Kościoła FSM wystarczy wtedy na przykład wysłać do swojej parafii chrztu pismo z jakimś pisemnym dowodem na to, że zostało się członkiem innego kościoła i, przynajmniej w teorii, na tym członkostwo w Kościele rzymskokatolickim się skończy.

Myślicie, że jest to jakiś sposób reklamowania idei FSM, na przykład wśród tych, którzy chcieliby dokonać apostazji, ale rezygnują, bo nie chce im się bawić w te utrudniające życie procedury?

Ramen!

Awatar użytkownika
chiyome

Re: Automatyczna apostazja?

#2 Post autor: chiyome » 26 sty 2013, o 21:51

ja chwilowo o apastazie nie myślę, mieszkam z Rodzicami i coś takiego równe byłoby zdradzie stanu. pomijając fakt, że w razie śmierci Rodzicieli Ksiądz może zwyczajnie odmówić pochówki Rodziców.
NBChJMM

Awatar użytkownika
chilhig
Kontaktowanie:

#3 Post autor: chilhig » 26 sty 2013, o 23:59

Musimy zorganizować własne cmentarze i pochówek godny pirata!
Niech będzie posolony!

Murzyn_ek

#4 Post autor: Murzyn_ek » 27 sty 2013, o 21:30

chiyome pisze:ja chwilowo o apastazie nie myślę, mieszkam z Rodzicami i coś takiego równe byłoby zdradzie stanu. pomijając fakt, że w razie śmierci Rodzicieli Ksiądz może zwyczajnie odmówić pochówki Rodziców.
z tego co wiem, jeśli Rodzice są wierzący, to Ksiądz nie może odmówić pochówku (a jak nie wykona go ten, to inny. jeśli twierdzą "że się nie da", to czekają na odpowiednio grube "co łaska"). W końcu to pogrzeb osoby wierzącej i nie ważne, czy na pogrzeb przychodzą wierzący, czy też niewierzący...

Odnośnie samej apostazji - ta procedura sprawia, że od ponad roku mam przygotowane pismo, z którym jakoś ruszyć się do swojej parafii nie mogę (albo świadkowie wiecznie zajęci :D ). Co do ekskomuniki - na mój gust, to tak ładnie w teorii brzmi, ale po co w papierach pisać, że na kogoś ekskomunika nałożona, skoro na każdego ochrzczonego dostają rocznie jakąś kasę? ;)

Awatar użytkownika
artur

#5 Post autor: artur » 28 sty 2013, o 00:48

Niestety według prawa kanonicznego nie ma sposobu, aby całkowicie wydostać się z KRK. Formalnie rzecz biorąc nawet zmiana Wiary nie działa.

Co do cmentarzy, hmmm długoterminowo jest to ciekawa koncepcja :) Zastanawialiśmy się, żeby jednym z działań po rejestracji było, aby lobbować za zmianą przepisu zakazującego trzymanie i/lub rozsypywanie skremowanych zwłok gdziekolwiek by się chciało. Zaznaczam jednak, że jak wiadomo, Jego Makaronowatości nie obchodzi co postanowisz zrobić z swoim truchłem po śmierci ;)

Awatar użytkownika
artur

#6 Post autor: artur » 28 sty 2013, o 12:03

Kasperkowski w odpowiedzi na możliwość automatycznej apostazji przy wstępowaniu do Kościoła FSM. Nie będziemy tego wspierali, główną ideą Latającego Potwora Spaghetti jest, aby każdy mógł wierzyć w co chce, może być nadal Katolikiem i Pastafarianinem. Prywatne podejście Pastafarian do instytucji KRK jest no... prywatne ;)

Nie każdy Pastafarianin chce być apostatą. W naszej religii chodzi właśnie o otwartość i wolność wyboru.

Wstępując do Kościoła LPS po rejestracji oczywiście będziesz mógł wykorzystać ten fakt do załatawienia spraw urzędowych w swojej parafii KRK, jeżeli będzie miało Ci to w jakikolwiek sposób pomóc, ale w żaden sposób nie będzie to odgórne.

kasperkowski

#7 Post autor: kasperkowski » 28 sty 2013, o 19:32

Jasne, wszystko kumam, tylko że właśnie katolicyzm nie jest tak tolerancyjny jak pastafarianizm. :) W teorii jest tak, że jeżeli się zapisujesz do innego kościoła niż katolicki, to rzucają na Ciebie ekskomunikę. Podejrzewam, że w życiu to będzie wyglądać tak, że ci co by chcieli zostać w KK zostaną ekskomunikowani, a ci co by chcieli się wypisać zostaną, bo księża będą im robić na złość. Albo życie. :)

Domyślałem się, że to niekoniecznie dobry pomysł na "oficjalną politykę", bo jest w tym wypadku wyrażony wyraźny i bezpośredni sprzeciw przeciwko innej religii - tak można to nazwać. Bo już krytykowanie przestępstwa obrazy uczuć religijnych nie jest bezpośrednim atakiem na KK, chociaż pośrednio de facto jest. :)

Anyway - to może być taka praktyczna informacja dla wtajemniczonych i zainteresowanych - jeżeli nie chce Wam się bawić z oficjalną procedurą apostazji, po rejestracji kościoła LPS możecie spróbować tego sposobu, bardzo jestem ciekaw jaka będzie reakcja. Może to by była taka boczna furtka dla działania apostazji drogą korespondencyjną, czyli do czegoś, o co niektórzy walczą u nas już od ładnych paru lat (we Włoszech można się wypisać listownie).

Jeśli chodzi o wypisanie się z KK - formalnie można to zrobić, ale w papierach nadal się pozostaje - w księdze chrztu dokonują odpowiedniej adnotacji. Swoją drogą jest to niezgodne z ustawą o ochronie danych osobowych i myślę, że o to już moglibyśmy jakoś delikatnie zawalczyć. :)

Awatar użytkownika
brat_marcin

#8 Post autor: brat_marcin » 28 sty 2013, o 21:48

Związki wyznaniowe nie podlegają pod ustawę o ochronie danych osobowych. Nie pamiętam z czego to wynika, ale ogólnie ich ta ustawa nie obowiązuje w zakresie prowadzenia wewnętrznych spisów, ksiąg itp.

Co do apostazji to również uważam, że JM nie wymaga aby ktoś występował z jakiegoś innego kościoła. Wystarczy, że będzie przestrzegał pastafariańskiego stylu życia. Natomiast sama apostazja jest chyba regulowana wewnętrznymi procedurami danego związku wyznaniowego, a nie ustawodawstwem, więc nie wiem czy np. pastafarianie powinni lobbować za zmianą przepisów w KK - faktycznie są one w niektórych związkach wyznaniowych groteskowe, ale mnie jako pastafarianina nie obchodzą.

Awatar użytkownika
Ibdad Palibdad

#9 Post autor: Ibdad Palibdad » 2 lut 2013, o 12:19

Owszem, związki wyznaniowe nie podlegaja ustawie o ochronie danych osobowych, bo... KRK jest ponad prawem i bezbłędnie lobbuje w sprawie własnych interesów. Przy okazji podpinane pod stosowne przepisy są "i inne związki wyznaniowe" i tak to później wygląda jak wygląda wygląda. A wszystko z powodu dwóch znaków “i 3″ w art. 43 ust. 2 ustawy o ochronie danych osobowych - zainteresowanych tematem odsyłam do lektury ;)

Od strony prawa kanonicznego uczestnictwo w Kościele LPS (lub innej heretyckiej organizacji/sekcie) wiąże się z ekskomuniką latae sentiae, tj. na mocy samego prawa (kościelnego, rzecz jasna). Co to znaczy w praktyce? Nic. W kościele katolickim istnieje zasada sempel catholicus semper catholicus, czyli po naszemu: raz katolik, zawsze katolik. Dokonując "aktu apostazji", w praktyce nie przestajesz być katolikiem - krk dalej zalicza apostatów w poczet wiernych, tyle, że zawieszonych w prawach, ale dalej "wiszący" w statystykach. Pozwala na to ustawa o ochronie danych osobowych niestety.

Jedyna skuteczna metoda, by zniknąć ze statystyk kościelnych, to wystąpnienie do proboszcza z wnioskiem o zaprzestanie dalszego przetwarzania swoich danych osobowych. W takim przypadku taka organizacja nie może już liczyć takiej osoby jako członka swej wspólnoty.

Jak dotąd, z tego co sie orientuję, jedynie arcybiskup archidiecezji katowickiej wydał instrukcję postępowania w sprawie wniosków osób, które żądają zaprzestania przetwarzania danych osobowych obowiązującą na terenie tejże archidiecezji. Osobiście zamierzam sprawdzić to w praktyce, tylko z czasem u mnie ciężko, ale jak już "pocisnę" ten temat, dam znać jak to wszystko "pojszlo" ;)
Poniżej link.
http://www.archidiecezja.katowice.pl/in ... atowickiej
Pasta Novus Seclorum.

Marek_Kacz

#10 Post autor: Marek_Kacz » 7 lut 2013, o 02:59

Tak to właśnie wygląda.
Katolik w myśl obowiązującego prawa NIE MA MOŻLIWOŚCI DEFINITYWNIE ODEJŚĆ ZE SWEGO KOŚCIOŁA!
I nic nie zmienia w tej sytuacji zmiana wyznania.
Realna zmiana przepisów prawa - za sprawą batalii sądowej grupy desperatów vs. Krk & Państwo - dokona się w Strasburgu za ok. 3-4 lata. Najwcześniej!
Dopiero wtedy wystópienie katolika z Krk w Polsce będzie działaniem szybkim i tak prostym że aż przyjemnym.

Marek_Kacz

#11 Post autor: Marek_Kacz » 7 kwie 2013, o 13:10

Bardzo cieszę się, że w swych powyższych przewidywaniach co do Strasburga SIĘ MYLIŁEM!
Okazało się, że w Polsce w NSA zasiadają (a nie klęczą :twisted: ) uczciwi sędziowie :o przedkładający literę prawa nad swoje przekonania religijne!!!
Poniższa informacja daje nadzieję, że to co wieściłem, iż nastąpi dopiero za 3 loata WŁAŚNIE NA NASZYCH OCZACH SIĘ DZIEJE :D !
http://wystap.pl/wystap-pl-4-giodo-0-wy ... wiorowska/

Cieszę się zarówno z tego, że sprawa szybko zmierza do pozytywnego zakończenia na długo przed tym jak to zakładaliśmy ale również tym, iż dane mi było mieć swój udział w ekipie wystap.pl i chyba istotny wkład w tę chyba już wygraną wojnę grupy obywateli ze "swoim" - zblatowanym z Krk w dziele klerykalizacji Polski a co najmniej zachowania status quo - Państwem...

Jako że siły były niewspółmierne to przyznam, że tym bardziej duma nas rozpiera :D !

Awatar użytkownika
Papież_Piotr
Administrator

#12 Post autor: Papież_Piotr » 7 kwie 2013, o 14:08

Zbigniewie,

powiem bardzo krótko- gratuluję sukcesów!
Cieszę się razem z Wami :)

Pozdrawiam
Piotr
----------
Naczelny Przełożony, Radny, Przełożony gminy, Wielebny
Piotr :)

Dodatkowo magister, prezes :)

Awatar użytkownika
Mona

#13 Post autor: Mona » 7 kwie 2013, o 19:52

Gratuluję!
To może i nasza rejestracja obędzie się bez Strasburga :)
Też mnie to cieszy, że można polegać na polskiej sprawiedliwości

Marek_Kacz

#14 Post autor: Marek_Kacz » 8 kwie 2013, o 00:00

Dzięki :oops: !...
Moja sprawa już w zasadzie zakończona, dopiąłem swego a teraz jeszczez tylko jedna formalna w zasadzie wizyta w WSA, PRZYJĘCIE NA KONTO OD GIODO ZWROTU KOSZTÓW PROCESU! (niestety, bez uwzglednienia honorarium adwokata :( ... ) i z uczestnika procesu przemieniam się w kibica.
Koledzy będą musieli jeszcze trochę powalczyć z "siłami zła", bo prawdopodobnie "imperium (jeszcze) zaatakuje" ale ja wreszcie będę mógł więcej siły i czasu poświęcić wyłącznie pracy dla chwały Jego Makaronowatości :D !

Co prawda Potwór nie wymaga zrywania znajomosci i konszachtów z innymi Potworami, ale ...

Awatar użytkownika
Asia

#15 Post autor: Asia » 8 kwie 2013, o 08:36

Przyłączam się do gratulacji.
Wcześniej nie zwróciłam uwagi że jesteś jedną z osób walczących w sądzie. Jestem pełna podziwu dla Ciebie, że znalazłeś chęci i siłę aby walczyć dla nas wszystkich. Tacy ludzie jak Ty zmieniają świat.

Czytając o braku zwrotu kosztów zastępstwa procesowego, myślę że po rejestracji, gdy będziemy mieć możliwość zbierania pieniędzy, powinniśmy pomyśleć o tym aby opłacać, Takim osobom jak Zbyszek, pomoc prawną w walce o wolność wyznania i przynależności do kościołów.

Marek_Kacz

#16 Post autor: Marek_Kacz » 8 kwie 2013, o 14:02

Dziękuję, Jagodo :D !
Pomysł dobry, bo znam osobiście dwie osoby, które musiały odpuścić sobie kasację od wyroku WSA do NSA, gdyż na tym poziomie już jest konieczne zaangażowanie profesjonalnego prawnika a stawki o jakich była mowa były niestety dla nich zaporowe...

Może tylko nie zbiórka kasy na takie cele a wyodrębnienie (z kwoty która nam wpłynie z odpisu podatkowego 0,5% jaki bedzie nam przysługiwał po rejestracji) pewnej puli jako swego rodzaju stypendium dla wspomagania, finansowania niezbędnych kosztów działań prawnych które byśmy popierali.

Myślę, że m.in. takie wykorzystanie należnych nam środków finansowych bardzo przypadnie do gustu Naszemu Potworowi :D .

Awatar użytkownika
Asia

#17 Post autor: Asia » 8 kwie 2013, o 14:45

Też myślałam o tym 0,5% bo dobry prawnik kosztuje, a takie sprawy ciągną się jak spaghetti wpisane do księgi rekordów.

Marek_Kacz

#18 Post autor: Marek_Kacz » 8 kwie 2013, o 15:56

W sprawach o skuteczne odejście z Krk na podstawie prawa cywilnego a w szczególnosci Ustawy o Ochronie Danych Osobowych - biorąc pod uwagę jak potężnych przeciwników mamy i że finał zasadniczego wątku (czyli skuteczności występowania tzw. "po włosku") jeszcze nadal może być nawet przed ETPC w Strasburgu - na wyższych etapach (już nawet od NSA) nie można angażować do pomocy prawnej niezbyt zaufanych a co za tym idzie nie sprawdzonych w innych bataliach przeciw Kościołowi adwokatów.
Sprawy i ich otoczka prawna są conieco zagmatwane więc trzeba brać pod uwagę i taką ewentualność, że podejmujący się ich prowadzenia bojaźliwi albo co gorsza gorliwi wyznawcy trzęsącej naszym Państwem religii prawnicy teoretycznie mogliby w newralgicznym momencie poprzez swe - czy to spowodowane brakiem wiedzy czy też ku chwale swego Potwora - działanie zawalić cały dotychczasowy trud w to dzieło włożony.
I nawet mogło by tak się zdarzyć, że nie wiadomo by było w którym momencie i z jakich pobudek zostalibyśmy "sprzedani"
Wszyscy prawnicy występujący w tym procesie byli i są renomowani w swoim srodowisku oraz dokładnie w miarę możliwości selekcjonowani.
Przede wszystkim poprzez swoje dotychczasowe dokonania pod kątem podobnych spraw "ideologicznych".
Np. mnie reprezentował ten sam Doktor Prawa który kilka lat temu skutecznie i zwyciesko doprowadził p. Alicję Tysiąc do Strasburga.
A ta "półka" adwokatury to już niestety stawki liczona w tysiącach a nie setkach zł. :( ...

A więc jeśli w przyszłości będziemy mogli finansowo wspomóc ludzi procesujących się o sprawy które będą leżeć w naszym zainteresowaniu to taka pomoc - bez przesady - będzie im liczyła się (nomen omen) na wagę złota.

Awatar użytkownika
Ibdad Palibdad

#19 Post autor: Ibdad Palibdad » 21 maja 2013, o 20:05

A ja się właśnie zmagam z procedurą "katowicką", o której też była wzmianka na wystap.pl. Jednak proboszcz jak dotąd nie znalazł dla mnie czasu od 2 tygodni... A tak chciałem to załatwić polubownie, bez sądów...
Pasta Novus Seclorum.

Tomasz_Siemion

#20 Post autor: Tomasz_Siemion » 23 mar 2017, o 11:35

Po ew. zarejestrowaniu będzie możliwe dokonywanie konwersji, tj. zmiany wyznania (lub przejścia z innej religii) na pastafarianizm. Akt konwersji, który wymaga po prostu „pomyślenia czule o LPS’ie”, nazywany jest „Tknięciem Makaronową Macką”. Zaś osoba zmieniająca wyznanie to „konwertyta”, którego nasz Kościół nie zmusza się do jakiejkolwiek wcześniejszej „apostazji”. Przejście na pastafarianizm i przyjęcie do naszego Kościoła będzie możliwe dla wszystkich istot, niezależnie od pochodzenia, rasy i gatunku, dlatego za pastafarian uważać się będzie na Ziemi (…tej Ziemi!) także konwertytów i potomków dawnych konwertytów rasy czarnej, żółtej oraz Indian, a także konwertujących się przedstawicieli wszelkich gatunków ze Świata Dysku (vide dzieła św. Terencjusza Pratchett’a). Konwersja na pastafarianizm będzie czymś w rodzaju naturalizacji. Wielebny z miejscowej gminy wyznaniowej będzie mógł wystawić jako dowód certyfikat konwersji; będzie to pojedyncza kartka, na której trzej pastafarianie, będący członkami gminy, poświadczą podpisami z datą, że dana osoba przeszła proces konwersji i jest członkiem Kościoła. Różne odłamy pastafarianizmu będą mogły mieć różne zasady konwersji, a konwersje te będą wzajemnie uznawane. Osoba, która przyjmuje pastafarianizm jest, według Luźnego Kanonu, naszego najwyższego autorytetu, takim samym pastafarianinem, jak osoba urodzona w rodzinie Piratów. Konwertyta może też zostać wielebnym, czytać publicznie w Kościele i sprawować w nim wszystkie funkcje. Konwertyci na pastafarianizm (ortodoksyjny, konserwatywny i reformowany) objęci będą prawem wszechświatowej imigracji i bezwizowej migracji. Prawdopodobnie w większości konwertytami będą osoby chcące powrócić do pastafariańskich korzeni, a nie mające matki-Piratki, oraz osoby, które zechcą poślubić pastafarianina. Szczególnie wiele będzie osób, które pastafarianizm wybiorą z przyczyn ideowych, mimo braku pirackich przodków. Przyjmie się, że nie-pastafarianin sam powinien zgłosić chęć dokonania konwersji do wielebnego z miejscowej gminy, po uzyskaniu pełnoletności (konieczne w związku z rytuałami odprawianymi przy piątkowym Stole Pańskim).

Odpowiedz

Wróć do „Działania Kościoła po rejestracji”