Kierunki działalności charytatywnej KLPS.

Jakiego kierunku działalności charytatywnej KLPS oczekujesz ? W tej kwestii Kościół powinien:

założyć własną fundację
10
43%
tylko wspierać obce ale neutralne światopoglądowo fundacje
1
4%
założyć własną fundację i wspierać obce
9
39%
poza jednym z powyższych również wspierać katolicki Caritas
1
4%
tylko wspierać Caritas
1
4%
w ogóle nie powinien się tym zajmować lecz innymi metodami krzewić wyznanie
1
4%
nie mam zdania, nie interesuje mnie to
0
Brak głosów

Liczba głosów: 23

Wiadomość
Autor
Zombie

Kierunki działalności charytatywnej KLPS.

#1 Post autor: Zombie » 28 lut 2013, o 01:00

W wątku: http://www.kosciol-spaghetti.pl/forum/v ... f=23&t=364 pojawiły się rozbieżności w sprawie sposobu ewentulnej działalności charytatywnej KLPS.

Nie ukrywam, że dla mnie oczywistą oczywistością jest założenie własnej - tj. kościelnej, pastafariańskiej - fundacji dobroczynnej jako emanację niezależności i siły naszego wyznania oraz świetną metodę na tworzenie dobrego PR wokół Kościoła a także sposób na subtelną działalność misyjną - i z tego punktu widzenia powinniśmy ograniczyć się tylko do takiej formy dobroczynności.

Ale osoby chcące wziąć udział w ankiecie proszę o zapoznanie się z ww. tematem.

Awatar użytkownika
Asia

Re: Kierunki działalności charytatywnej KLPS.

#2 Post autor: Asia » 28 lut 2013, o 09:38

No ja również uważam że powinniśmy bądź to założyć fundację, bądź to działać bezpośrednio jako kościół. Co do subtelnej działalności misyjnej to mam pewne ale, jeżeli byłoby to promowanie rozdziału kościoła od państwa to jak najbardziej, natomiast nie powinniśmy narzucać ludziom żadnej wiary. Ludzie sami powinni zdecydować że chcą bliżej poznać Potwora.

Kluski

#3 Post autor: Kluski » 28 lut 2013, o 10:01

Warto założyć fundację własną i to w miarę szybko, bo muszę 2 lata chyba upłynąć, żeby można było na nią przekazywać 1%
Absolutnie nie powinniśmy mieć nic wspólnego z caritasem, ale oczywiście możemy wspierać inne fundacje.
Jeśli ma powstać fundacja KLPS to czeka nas trochę pracy koncepcyjnej, musimy przyjąć sensowne i szerokie cele statutowe, czyli to, co chcemy, żeby ta fundacja wspierała, a potem napisać statut, załatwi KRS, nei wiem czy nie potrzeba jakiegoś kapitału na starcie...

Awatar użytkownika
Asia

#4 Post autor: Asia » 28 lut 2013, o 10:18

Faktycznie
"Organizacja pozarządowa lub inny podmiot wymieniony w art. 3 ust. 3 pkt. 1 i 4 z zastrzeżeniem art. 21 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie może ubiegać się o status organizacji pożytku publicznego, jeżeli prowadzi działalność nieprzerwanie co najmniej 2 lata oraz spełnia przesłanki wymienione w art. 20 i art. 21. ustawy."
Z czego my w chwili obecnej mówimy o przekazywaniu fundacji pieniędzy z odpisu na kościoły, ale o statusie OPP warto pomyśleć, może w mniejszym stopniu ze względu na 1%, bo w tym przypadku każdy jest w stanie już teraz wybrać coś dal siebie, ale za to darowizny na OPP można odliczyć od dochodu.

Awatar użytkownika
artur

#5 Post autor: artur » 28 lut 2013, o 11:18

Ja osobiście też jestem za fundacją. Swoją drogą zanim rozpoczęliśmy starania o zarejestrowanie nas jako związku wyznaniowego wpierw staraliśmy się o założenie fundacji. Teoretycznie jest to proste, jednakże okazało się, że żaden notariusz na pomorzu nie chciał być wiązany z założeniem Fundacji Latającego Potwora Spaghetti :) niby mieli obowiązek, ale każdy się wymigiwał inaczej. Tak czy siak utwierdziło nas to w przekonaniu, że Potwór ma w Polsce wiele do zrobienia i ruszyliśmy z akcją rejestracji Kościoła.

Sądzę, że po rejestracji takich wałków już notariusze nie będą chcieli odwalać ;) więc fundacja jest realnym pomysłem. Początkowo jednak będziemy działać charytatywnie z ramienia samego Kościoła. Wydaje mi się, że w tym jakże słusznym temacie powinniśmy zastanawiać się bardziej nie nad formą dobroczynności tylko nad faktycznymi miejscami i akcjami, które warto byłoby wspomóc.

Moim luźnym pomysłem jest zakup makaronów i innych takich i przekazania ich jako datku do jadłodajni miejskich, ośrodków pomocy osobom bezdomnym, a także schroniskom dla zwierząt. Byłoby to o tyle fajne, że taka akcja nie byłaby jednostkowo bardzo droga, więc można byłoby pomóc w wielu miejscach w kraju. Dla takich instytucji każdy grosz się liczy, a za niewielkie kwoty przy zakupie hurtowym można naprawdę wiele Makaronu kupić. Z drugiej strony byłby to datek niefinansowy i nikt nie przyczepiłby się, że ktoś te pieniądze sprzeniewierzy. Co o tym myślicie?

Awatar użytkownika
chiyome

#6 Post autor: chiyome » 28 lut 2013, o 11:57

jeśli chodzi o jedzienie, zawsze można wspierać ośrodki typu sierociniec, czy ośrodki dla bezdomnych. czy to w ilości makaronu czy przygotowując i rozdając posiłek. jestem za. jak Katolicy chleb, to my makaron. oczywiście nie tylko do makaronu można się ograniczać. ale coś do tego makaronu by sie przydało.
ja jestem za wszelkimi akcjami charytatywnymi. możemy wspomóc np: szlachetną paczkę. można przygotować paczkę jako gmina. od razu wizerunek się ociepli :D
można na orkiestrę wystawiać koszulki, czy podobizny Potwora.
za wspieraniem chrześcijańskich organizacji jestem na tak. wtedy wszyscy, którzy twierdzą, że jesteśmy antykatoliccy stracą głos.

będąc zarejestrowanym kościołem będziemy musieli dbać o wizerunek. jeśli będziemy głosić naszą wiarę to nikt na nas nie zwróci uwagi. jednak gdy czynnie włączymy w działalność Ludzi to jakoś inaczej patrzą. zresztą od Dziecka całą skarbonkę na orkiestrę wrzucałam.

pole do popisu jest tutaj spore. nie zalezy także zapomnieć o podstawowym celu - rozdziale kościoła od Państwa. wspieranie niekatolików, ateistów i agnostyków w ich duchowości. no i niezapomniany artykuł o "obrazę uczuć religijnych". tak naprawdę tylko katolicy korzystają z tego artykułu.

pieniądze, które będziemy mieli z czegokolwiek możemy także przeznaczać na pomoc biedniejszym Pastafarianom. w wielu wspólnotach (i sektach nawet) własnie tak się dzieje. nie mówię o kupnie samochodu, ale załóżmy, że Kogoś nie stać na wyprawkę dla Dziecka, czy podmyło mu dom w powodzi. chwilowo nie ma głosów jakoby byli wśród nas Osoby gorzej sytuowane, ale chciałabym aby w naszym Kościele panowała taka atmosfera, w której Osoba z problemem nie będzie wstydziła się poprosić o pomoc.

ale to tylko moje luźne propozycje :) chwilowo to nie jesteśmy zarejestrowanym Kościołem, ale możemy wspierać inne organizacje jako Osoby Prywatne jeśli uznamy, że nasza pomoc jest potrzebna :)
NBChJMM

Awatar użytkownika
Lothar

#7 Post autor: Lothar » 28 lut 2013, o 12:59

Zanim zaczenimy wydawac nieswoje pieniadze, których jeszcze nie mamy, chcialem zwrócic uwage na bardzo wazna kwestie.
Zamiast wymyslac tu na formu co i dla kogo kupimy, polecam skupic sie na sposobie, tak jak to wlasnie jest robione poprzez glosowanie.
Potem nalezalo by sie zastanowic jakim celom poswiecimy nasza dzialalnosc tak jak to robi Orkiestra. Znalezc target naszych dzialan czyli, dzieci, chorzy, bezdomne i chore zwierzeta itp.
Kiedy juz bedziemy wiedzieli kto jest naszym celem, poszukac odpowiednich osrodków i organizacji. Nastepnym krokiem jest kontkat z w/w i wspólne ustalenie jakiego typu pomoc jest im potrzebna.

Mysle ze to jedyna sluszna droga, poniewaz znam akurat sytuacje panujaca w niektórych domach dziecka (chyba mylnie zwanych bidulami jesli spojrzec na strone finansowa) gdzie sa sponsorzy i ludzie dobrej woli przynoszacy sterty zabawek i ubranek. Zdarza sie, ze cale pokoje zawalone sa nowiutkimi rzeczami, a kierowniczka potrafi krecic nosem, jesli przyniesiona odziez nie jest nowa i markowa.
Tymczasem mozliwe, ze osrodku takie chetnie przyjely by wolentariuszy zwiazanych z pedagogika pomagajacych dzieciom w odrabianiu lekcji lub cos w tym rodzaju.
Z tego punktu nie nalezy ustalac w oderwaniu od rzeczywistosci, co my bysmy chcieli komus kupic, zeby stanac w poczuciu spelnionego obowiazku wobec blizniego. Jesli chcemy pomóc okreslmy najpierw jak, a potem na jaki cel. :)

Pamietajmy, ze pomoc to nie tylko kupowanie. W zasadzie juz mozna zaczyna dzialac z tematach zwiazanych z wolentariatem, lub jak juz slyszalem (jesli mnie sluch nie myli) na spotkaniu w Warszawie na akcji oddawania krwi.

Awatar użytkownika
Asia

#8 Post autor: Asia » 28 lut 2013, o 14:55

Pomysł przekazywania makaronu bardzo mi się podoba, z czego schroniska raczej trzeba wykreślić, oni raczej operują gotową karmą i nie będą chcieli się bawić w gotowanie. Przekazywanie środków niefinansowych bardzo słuszne. Co do domów dziecka to również słyszałam że to czego tam brakuje to miłości, a nie pieniędzy. Natomiast istnieje takie coś jak rodzinne domy dziecka i tam często nie jest bogato a są to ludzie którzy sercem oddają się idei mimo że państwo na każdym kroku kładzie im kłody pod nogi. Ta pomoc to mogłoby być miedzy innymi przekazywanie makaronu.
Tak jak pisze Lothar i o czym wspominałam w innym wątku, zwłaszcza w przypadku 0,5% zanim zaczniemy zbierać pieniądze powinniśmy ustalić na co będą przeznaczone, tak aby ludzie wiedzieli na co dają.

Murzyn_ek

#9 Post autor: Murzyn_ek » 28 lut 2013, o 18:19

U mnie w miejscowości w schronisku "bawią się" w gotowanie - wychodzi taniej, bo karmy drogie są, a lepiej witaminy dorzucić do kaszy/ryżu/makaronu, niż wydawać kasę na wysuszony ryż z wysuszonym mięsem i wysuszoną marchewką/groszkiem z dodatkiem witamin...
A odnośnie domów dziecka. Miłości brakuje na pewno, ale z kasą też się nie przelewa. Na uczelni co roku organizujemy zbiórkę przed mikołajkami i jednemu z miejscowych domów dziecka pomagamy. Dzieci dostają coś drobnego, a poza tym inwestujemy w pralki, łóżka, radiobudziki... Przez kilka lat dużo się tego uzbierało. No i z tego co wiem, to zawsze w grudniu są już problemy ze środkami czystości - kasa przyznawana jest na rok i pod koniec roku najnormalniej w świecie już jej brakuje. Piszę to na przykładzie jednego z domów dziecka, ale wiem, że w innych też nie jest kolorowo. Jasne, że miłości tym dzieciom potrzeba najbardziej, jednak na miłości spać nie będą, ani miłością się nie wymyją.
(piszę ten post po to, by z góry nie zakładać, że schroniska i domy dziecka odpadają z jakiś względów, po prostu uważam, że mimo wszystko warto przemyśleć każde miejsce, które może potrzebować pomocy, czy to będzie schronisko, dom dziecka, czy też ośrodek walki z uzależnieniami)

Kluski

#10 Post autor: Kluski » 28 lut 2013, o 19:18

Myślę, że nie wszyscy bedą zainteresowani pomocą naszego kościelnego stowarzyszenia. Piszę w kontekście wymienionych rodzinnych domów dziecka, bo wszystkie które znam (czyli kilka, nie mówię, że wszystkie w ogóle) są ultrakatolickie.
rzeczywiście warto spytać sie jaka pomoc jest konkretnie potrzebna.

Wolontariat jest drugą ważną sprawą i jeśli będą chętni to można pomagać w odrabianiu lekcji w świetlicach terapeutycznych, prowadzić zajęcia różne dla dzieci i dorosłych też no i pomagać w schroniskach dla zwierząt, opcji jest cała masa.

Murzyn_ek

#11 Post autor: Murzyn_ek » 28 lut 2013, o 22:26

Kluski - są domy dziecka prowadzone przez zakonnice i tam na pewno uznają, że to pomoc od szatana, więc jej nie chcą, ale są domy dziecka, która nie są powiązane z żadną religią, i te mogą przyjąć pomoc ;)

Awatar użytkownika
Lothar

#12 Post autor: Lothar » 28 lut 2013, o 23:45

Domy dziecka urastają widzę do rangi tematu, w którym każdy ma coś do powiedzenia. Podałem to tylko jako przykład placówki, która dostaje sterty czegoś na daną chwilę kompletnie niepotrzebnego. Równie dobrze mogłem wpomnieć o Towarzystwie do Walki z Nadwagą u Dzieci, które w ramach darów otrzymuje zgrzewki coli i kartony lizaków, bo akurat Kościół Obżerających się Pasibrzuchów postawił sobie za cel dokarmianie zabiedzonych dzieci swoimi świętościami.
Pewne jest, że w przypadku posiadania nadmiaru wolnych pieniędzy, których jeszcze KLPS nie ma, na pewno znajdzie się więcej sposobów na ich wydanie, niż tych pieniędzy będzie. Chodziło mi bardziej z zwrócenie uwagi na to, żeby najpierw ustalić z potencjalną placówką, czego im trzeba zamiast wyskakiwać przed szereg. Może bardziej potrzeba im dodatkowej pary rąk?
Tak jak powiedziałem, że ważnym jest wyłonić target, tak jak to zrobił WOŚP lub Fundacja Ewy Błaszyk.

Może chwilowo macie jakieś pomysły/informacje na temat interesujących wolentariatów? Gdzie itd? Czasami mam ochotę zacząć coś w tej mierze pomagać.
Potem niestety dochodzi do głosu brak czasu :P ale cały czas jestem przekonany, że to jedynie chwilowa wymówka prawdziwego leniwca ;)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
anzelm

#13 Post autor: anzelm » 1 mar 2013, o 01:09

A może jakieś stypendium?
Np dla ucznia, który przedstawi najlepszą pracę z etyki?

robbie

#14 Post autor: robbie » 1 mar 2013, o 02:00

Witajcie,

Uważam że działalność charytatywna KLPS powinna iść w parze z kierunkiem rozwoju całego Kościoła.
Jeśli chcemy, aby nasze wyznanie było czymś więcej niż happeningiem, to musimy w tych planach brać pod uwagę otaczającą nas rzeczywistość.
Świadomość religijna społeczeństwa może nam się nie podobać, ale jest faktem i nie można tego faktu pomijać.

Kościół LPS, przeznaczając pieniądze z publicznej zbiórki na obozy ateistyczne dla dzieci, skaże się na marginalizację, a dla obozowiczów skończy się pewnie wyłącznie większą stygmatyzacja i wyobcowaniem w społeczeństwie.
Prawda jest taka, że stoimy wobec przygniatającej większości, która chce palić czarownice. Stworzenie kilkudziesięciu czy kilkuset nowych czarownic naprawdę nie przyniesie nowej jakości, tu chodzi o zmianę świadomości milionów, aby zrozumieli, że spalenie czarownicy nie poprawi ich życia.

Myślę, że przeznaczanie pieniędzy na cele - powiedzmy w uproszczeniu - antykatolickie, nie wzbudzi pozytywnej reakcji przeciętnego obywatela,
który statystycznie jest katolikiem. W jego odczuciu będzie to jedynie okopywanie się wyznawców KLPS na pozycjach idiotów, którzy zamiast np. pomóc w dokarmianiu głodujących dzieci, organizują antypolskie obozy.

Biorąc to wszystko pod uwagę, chciałbym zaproponować na czas, do kiedy KLPS nie okrzepnie, przekazywanie całości pozyskanych z odpisu podatkowego pieniędzy na Caritas. Dzięki temu możemy wesprzeć się na barkach olbrzyma - nawet jeśli w Caritasie zdarzają się jakieś nieprawidłowości, to nie można go całkowicie demonizować i bez wątpienia cieszy się ogromnym zaufaniem społecznym.

Jakie będą efekty takiego działania w początkowych latach KLPS?
* Po pierwsze - chroni to nas przed atakami ze strony polityków i przedstawicieli innych wyznań.
* Po drugie - chroni wyznawców przed prześladowaniami ze strony duchownych Kościoła Katolickiego, od których moglibyśmy czegoś potrzebować (różne sytuacje zdarzają się w życiu), a którzy zażyczyliby sobie wglądu do naszego PIT.
* Po trzecie - otwiera KLPS na całkowicie nowe możliwości - istnieją katolicy głęboko wierzący w Boga, ale przeciwni hierarchii kościelnej. Tacy ludzie chętnie wspomogliby Caritas, ale że KK zapewne nie przeznaczy 100% zebranych z odpisu środków na Caritas... to KLPS jest doskonałym rozwiązaniem :)

Awatar użytkownika
anzelm

#15 Post autor: anzelm » 1 mar 2013, o 03:05

Robbie: jestem przeciwny.

Jak ktoś chce wesprzec caritas odpisem, to i tak to zrobi bezposrednio - i i tak nie da pastafarianom.
Zaś wspomagając caritas, zniechęcisz do siebie tych, którzy z jakichś powodów nie chcą wspomagać katolickiego episkopatu, a na nich przede wszystkim możemy liczyć.
Do tego pokazujemy, że tak naprawdę nie mamy żadnego własnego pomysłu - czyli co, nie Dotknęła nas Jego Makaronowa Macka?
Jak nie mamy pomysłu to raczej dajmy Owsiakowi. Albo na krajowy fundusz na rzecz dzieci.

Ale chyba lepiej we własnym imieniu (a raczej w imię Makaronowatego) ufundować nową pompę dla straży pożarnej w Kościerzynie czy nowe krosna dla tradycyjnych tkaczek spod Krosna.
Mieć rezerwę - i przekazać ją ofiarom jakiegoś większego pożaru, powodzi czy innej katastrofy - a takich co roku jest klika - przy tym media odnotują, że XXXXX złotych dla powodzian przekazali wyznawcy Potwora.

Albo jak mówiłem - jakieś stypendium czy konkurs dla młodzieży.

Naprawdę jest wiele organizacji pożytecznych a światopoglądowo neutralnych. I tyle można zrobić, na przykład:
Ochrona przyrody (ale nie ekoterroryzm tylko zauważalna - np jakaś wieża do obserwacji żubrów w rezerwacie, czy kładka przez wydmy.
Internet dla wiosek czy dla domów samotnej matki (darmowe wi-fi w sieci "PASTAFARIAN"), stypendia dla uczniów, książki/DVD dla żołnierzy,
Darmowe mapki dla turystów na dworcach.
- pomysłów czysto pozytywnych można naprawdę mnożyć setki.

robbie

#16 Post autor: robbie » 1 mar 2013, o 04:48

@anzelm

Chodzi mi o odpis 0,5% na związki wyznaniowe, a tego nie będzie można przekazać bezpośrednio Caritasowi.
Osobiście nie uważam, żeby wpłata na Caritas była wspomaganiem katolickiego Episkopatu, ale masz rację, że inne osoby mogą mieć takie poczucie.

Niezaprzeczalną zaletą Caritasu jest to, że niewiele osób mu podskoczy, a po takim Owsiaku potrafią jechać jak po łysej kobyle.

Podkreślam też, że chodzi mi o początkową fazę działalności KLPS - dopóki ludzie nie zaczną traktować go poważnie.
A do tego potrzebne jest trafienie do świadomości szerokich mas, czego raczej nie osiąga się merytorycznymi propozycjami tylko populizmem i medialnością.

Naprawdę uważasz, że w sytuacji, gdy w Polsce tyle dzieciaków jest niedożywionych, a bezdomni zamarzają na ulicach, najważniejsze dla społeczeństwa będą wieże do obserwacji żubrów?
(populizm i manipulacja jak najbardziej zamierzone :) )

Awatar użytkownika
anzelm

#17 Post autor: anzelm » 1 mar 2013, o 08:33

Caritas Polska jest instytucją charytatywną Konferencji Episkopatu Polski i działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła katolickiego.
I każda dobroczynna akcja Caritasu jest poszechnie uznawana za dobroczynność kościoła rzym-kat.
Myślę, że Potwór "Naprawdę-Wolałby-Żebyśmy-Nie... " ;-)

Jeśli ktoś chce być tam, gdzie nikt nie podskoczy, to może mimo wiary w Potwora powinien pójść do katolickiego seminarium duchownego?

Co do bezdomnych, to tak naprawdę w prawie każdym mieście jest się gdzie ogrzać, a nawet gdyby każdemu dać mieszkanie, to zamarznięcia mogą się wciąż zdarzać.
Zapobiec bezpośrednio zamarznięciom najskuteczniej byłoby dotując policję czy straż miejską, żeby dodatkowe patrole szukały i ratowały zamarzających.

Natomiast wydaje mi się, że "wieże do obserwacji żubrów", "otwarty konkurs na lodową rzeźbę Potwora" czy podobne inicjatywy mogą sprawić, że życie staje się trochę ładniejsze i trochę ciekawsze - i komuś się dzięki temu troszkę bardziej chce, czy to pracować, czy dbać o rodzinę, czy choćby po prostu nie zamarzać. Ale to tylko moje prywatne zdanie.

Awatar użytkownika
Asia

#18 Post autor: Asia » 1 mar 2013, o 10:16

Fakt że Caritas jedzie po Owsiaku jest kolejnym argumentem żeby tej organizacji nie przekazywać tych pieniędzy. Jak dla mnie taka myśl w ogóle nie powinna nam się w głowie pojawić, była by to porażka na całej linii. Nie po to ludzie dostają alternatywę żeby się okazało że tak naprawdę to i tak dają na kościół Katolicki.

Od samego początku powinniśmy sami zagospodarowywać pieniądze które otrzymamy, bo inaczej pokażemy tylko że nie należy nam nic dawać gdyż nie potrafimy zarządzać.

Robbi jak czytam Twoje wypowiedzi to się zastanawiam czy nie zostałeś podesłany przez przedstawicieli KK aby torpedować nasze działania. Co do obozów nie ateistycznych tylko racjonalistycznych- w moim pomyśle nikt nie ma narzucać jedynie słusznej idei tak jak to robią inne kościoły, tylko uczyć krytycyzmu i myślenia , a nie przyjmowania za prawdę wszystkiego co inni powiedzą. Albo będziemy działać, albo chować głowę w piasek, to może mamy też posyłać nasze dzieci na katolicką religię, bo " stoimy wobec przygniatającej większości, która chce palić czarownice".

Kluski

#19 Post autor: Kluski » 1 mar 2013, o 10:30

Też jestem przeciwna wspieraniu caritasu, oni chyba nawet nie funkcjonuje prawnie jako fundacja i jeżeli połowa kasy idzie na cele charytatywne to super. reszta to wspieranie nawet nie kk ogólnie tylko kleru.

Co do obozów - wyjazdów dla dzieci to takie wakacje sceptyków w USA są i mają się dobrze i fajnie. Dobrze by było, żeby niekatolicy też mogli wyjeżdżać wspólnie chociażby po to, żeby zobaczyć, że nie są sami i nie chodzi o tworzenie nowych czarownic (w końcu my nie wicca), tylko o wspieranie już istniejących :P

W ogóle myślę, że to pieśń przyszłości. Nie sądzę, żebyśmy zwłaszcza na początku działalności mieli kasę na stypendia czy obozy. Paczka makaronu dla schroniska wydaje mi się znacznie bardziej realna. I może kilku wolontariuszy.

Awatar użytkownika
Asia

#20 Post autor: Asia » 1 mar 2013, o 11:44

W moim założeniu obozy to odległa przyszłość odpisu 0,5%. Poza tym zadaję sobie sprawę że organizacja takiej imprezy to ogromne wyzwanie. No ale założeniem tej dyskusji jest opracowanie celów, tak aby w momencie rejestracji móc konkretnie powiedzieć podatnikom na co wydamy pieniądze jeżeli zdecydują się je nam powierzyć.
Na początek to faktycznie kilka paczek makaronu. Tak w sumie mnie natchnęło że niewiele po Przystanku Woodstock czyli 7 sierpnia zakończy się Ramendan i wtedy należy zapasy chińskich zupek które nam zostaną przekazać potrzebującym. Możnaby zorganizować zbiórkę makaronu który przekażemy schroniskom dla zwierząt.

Awatar użytkownika
chiyome

#21 Post autor: chiyome » 1 mar 2013, o 12:37

jestem jak najbardziej za. można urządzić zbiórkę rzeczy (pieniędzy nie możemy chyba zbierać dopóki nie jesteśmy zarejestrowani) w Kościele i przekazać. wyśmienity pomysł :)
NBChJMM

Awatar użytkownika
Asia

#22 Post autor: Asia » 1 mar 2013, o 13:28

Zbieranie pieniędzy (nawet gdy uzyska się pozwolenie) to zawsze ryzyko że ktoś oskarży o defraudacje czy niecne cele. W przypadku makaronu raczej mało kto pomyśli że zbieramy go aby potem samodzielnie zjeść, jest to towar o stosunkowo niskiej wartości jednostkowej którego nie opłaca się defraudować.

Murzyn_ek

#23 Post autor: Murzyn_ek » 1 mar 2013, o 14:00

Niezaprzeczalną zaletą Caritasu jest to, że niewiele osób mu podskoczy, a po takim Owsiaku potrafią jechać jak po łysej kobyle.
Ale Owsiak się rozlicza, a Caritas? Hmm... Była jakiś czas temu akcja ze sprzedażą kilku hektarów ziemi z zabudowaniami za kilka tysięcy (nie wiem, czy do nastek tysięcy doszło)... Oddział Caritasu sprzedał ten teren dyrektorce Caritasu tegoż oddziału. I don't like it. Kolejny przykład: czytałam, że w Caritasie był punkt, w którym można było zostawiać ciuchy dla biednych - w co lepszych widziano później dyrektorkę oddziału. (coś jak te kontenery na ciuchy, które stoją na osiedlach. w rzeczywistości większość ciuchów tam wrzuconych, idzie do secondhandów, a tylko najgorsze szmaty idą do naprawdę potrzebujących)... ZDECYDOWANIE nie popieram dawania czegokolwiek Caritasowi.

ps. jak czytam o "obozach dla dzieci", to na myśl mi koncentracyjne przychodzą... może jakoś inaczej to nazwać? mówić o koloniach/wyjazdach/feriach, czy coś... słowo "obozy" źle mi się kojarzy... ;/

Awatar użytkownika
Asia

#24 Post autor: Asia » 1 mar 2013, o 14:15

Jeśli ja pisałam to pewnie dlatego że nie jeździłam na kolonie tylko na obozy harcerskie, no i przez to mnie się bardzo dobrze kojarzy.

robbie

#25 Post autor: robbie » 1 mar 2013, o 14:42

Ok, zmieniam zdanie, aczkolwiek z innych powodów :). Przejrzałem raport Caritasu http://www.caritas.pl/images/stories/do ... 011_02.pdf i przerosła mnie ilość religijnej ideologii zawartej w tym przedsięwzięciu.

Tym niemniej, pamiętając o Szóstym Przykazaniu wskazującym, że pieniądze należy przeznaczać w pierwszej mierze na walkę z ubóstwem, jestem za tym, aby KLPS pomagał przede wszystkim bezdomnym i głodnym.

Awatar użytkownika
chiyome

#26 Post autor: chiyome » 1 mar 2013, o 15:52

@Murzynku (Murzynko??) te ubrania rzeczywiście idą do lumpeksów, nawet te najgorsze nie idą dla potrzebujących. te kontenery nie są własnością Caritasu ani Unicefu (czasem i takie kontenery widać). właściciel Kontenerów przekazuje pieniądze na cele organizacji charytatywnych w zamian może umieścić ich loga na swoich kontenrach. tadam :D

@robbie: uważam, że Nasz Kościół powinien mieć swoją fundację, czasem współpracującą z innymi. w wielu fundacjach znaczna suma pieniędzy idzie na siedziby, zarząd, księgowość i reklamy. proponuje to wszystko ograniczyć do niezbędnego minimum. gdyby było coś co mogłabym robić chciałabym to robić za darmo. jesli się kiedyś "rozciągniemy" na pewno trzeba będzie rachunkowość zlecić Komuś. chyba że jest Ktoś kto się zna. ja jestem po ekonomii, ale to czarna magia dla mnie.
NBChJMM

robbie

#27 Post autor: robbie » 3 mar 2013, o 18:18

Chciałbym przedstawić jeszcze jedną propozycję do rozważenia:

Każdy, kto przeznaczy swój odpis podatkowy na KLPS będzie miał prawo zwrócić się do KLPS (np. mailowo) o przekazanie tych pieniędzy na wybraną przez siebie Organizację Pożytku Publicznego.
W przypadku, gdy wierny nie złoży takiego wniosku, jego wpłata będzie zadysponowana zgodnie z wolą KLPS.

Suseł

#28 Post autor: Suseł » 3 mar 2013, o 22:06

Jeden problem robbie.
Zgodnie z propozycją odpisów na kościoły, to to na jaki kościół zrobiłeś odpis i w jakiej wysokości będzie stanowiło tajemnicę skarbową.
Nie będzie więc możliwości weryfikacji czy deklarowany w mailu odpis miał miejsce i w jakiej wysokości.

Awatar użytkownika
Asia

#29 Post autor: Asia » 4 mar 2013, o 11:15

Chiyome prowadzenie rachunkowości można robić darmowo na małą skalę, przy większej musi być ktoś kto będzie to robić za pieniądze bo każdy musi coś do gara włożyć, powietrzem i miłością żyć się nie da. Taki WOŚP jak podawano kiedyś miał 3 etaty w księgowości.

Robbi pomysł nierealny. Kto zajmie się papierową robotą, trzeba by porównać każde oświadczenie z danymi z urzędu (a jak pisze Suseł takich danych nie otrzymamy). Zliczyć ile pieniędzy przekazać jakiej fundacji, przygotować przelewy. Gdybyś chciał w 2 robocze miesiące wszytko rozliczyć i przekazać to gdyby 10 tysiącach było na takie coś chętnych to trzeba by dziennie 250 osób rozliczyć. Tak jak już pisałam, jak już ten odpis jest to dopóki istnieje powinniśmy stać się alternatywą dla ludzi którzy nie chcą dawać pieniędzy na działanie kościołów, ale też nie chcą być tymi którzy de facto płacą wyższe podatki tylko z powodu braku chęci tuczenia kościołów państwowymi pieniędzmi. Dlatego zanim będziemy mogli otrzymywać pieniądze z odpisu powinniśmy powiedzieć na co je wykorzystamy a następnie rozliczyć się co do grosza.

Tak jak pisze chiyome powinniśmy mieć fundację, nie reklamować się, gdy będziemy dobrze działać reklamy nie będą potrzebne, internet i poczta pantoflowa zrobi swoje. Gdyby udało się rozwinąć działalność to koszty siedziby i pracowników nas nie ominą, ale należy je minimalizować, no i szczegółowo się rozliczać co jest najlepszym sposobem kontroli.

Awatar użytkownika
chiyome

#30 Post autor: chiyome » 4 mar 2013, o 11:29

racja. myślę, żeby rozwiązać to w inny sposób. załóżmy, że nas zarejestrują, będziemy otrzymywać pierdyliard pieniędzy. w każdej gminie można organizować spotkania, na których to odbywałyby się dyskusje nad rozporządzaniem pieniażków. na tych zebraniach wybierani byliby przedstawiciele gmin, którzy jechaliby do na ogólne spotkanie i wtedy debatowaliby. oczywiście można się wspomagać stroną i forum na którym pomysły padają. wszelkie wakacje, czy kolonie niewierzących są idealnym pomysłem. tak jak wspomaganie ofiar pożarów i powodzi. ja nadal wspominam nieśmiało o szlachetnej paczce :D
NBChJMM

Odpowiedz

Wróć do „Działalność charytatywna”