Świecka szkoła

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Asia

Świecka szkoła

#1 Post autor: Asia » 27 mar 2015, o 08:43

Powstała inicjatywa aby nauka religii była finansowana przez kościoły, a nie przez budżet państwa. Kto popiera ideę może się zaangażować i zebrać podpisy wśród znajomych (obcych też).

http://liberte.pl/swiecka-szkola-projekt-ustawy/

Awatar użytkownika
cpt_Magnus_de_Savarro

Re: Świecka szkoła

#2 Post autor: cpt_Magnus_de_Savarro » 30 mar 2015, o 01:14

Potworem a prawdą - mam nadzieję że odrzucą tą ustawę. A LPS zagości w polskich szkołach.

Awatar użytkownika
Empelon

#3 Post autor: Empelon » 30 mar 2015, o 15:53

Nie chodzi o to aby Potwór był w szkołach, tylko o to aby Potwora w szkołach było tyle samo co JHWH.
Niech Wasz makaron zawsze będzie gorący a piwo zimne.

Awatar użytkownika
KRKRenegat

#4 Post autor: KRKRenegat » 30 mar 2015, o 16:09

Ja tam nie mam nic przeciwko JHVH, Jezusom i Allahom, byle LPS otrzymywał co Potworne.
Ja jestem Biały Szkwał! Niech Twoje Piwo będzie zimne a Makaron gorący! Gdy będą letnie, wypluję je z ust moich!

Wybaczcie nieaktywność, ale doktorat sam się nie napisze. ;-)

Awatar użytkownika
Asia

#5 Post autor: Asia » 31 mar 2015, o 07:46

Ja optuję jednak za tym aby państwo było świeckie, a religia w swoich miejscach kultu.

Awatar użytkownika
KRKRenegat

#6 Post autor: KRKRenegat » 31 mar 2015, o 09:09

Godna podziwu postawa obywatelska, Siostro. Myśli Siostra o samopoczuciu pogan i ateistów.

Ja jednak jestem pastocentrycznym egoistą i uważam, że jeśli mamy propagować nasz kult, to powinniśmy użyć każdego dopuszczalnego prawem sposobu - włącznie z wejściem do szkół - i każdego dostępnego źródła finansowania - włącznie z podatkami płaconymi przez pogan i ateistów.
Ja jestem Biały Szkwał! Niech Twoje Piwo będzie zimne a Makaron gorący! Gdy będą letnie, wypluję je z ust moich!

Awatar użytkownika
Asia

#7 Post autor: Asia » 31 mar 2015, o 10:27

To ja nie jestem pewna czy zapoznałeś się z celem ogólnym rejestracji KLPS:
"Sprawowanie kultu Latającego Potwora Spaghetti zgodnie z wszystkimi uprawnieniami, jakie gwarantuje ustawa o wyznaniach i wolności sumienia.
Propagowanie działań na rzecz rozdzielności Państwa Polskiego od Instytucji Kościelnych na płaszczyźnie finansowej, społecznej, politycznej i prawnej."

Tak jak jestem przeciwna kato-fanatyzmowi tak jestem przeciwna pasta-fanatyzmowi. Pastafarianie szanują innych ludzi, wciskanie religii do szkół, jak dla mnie jest sprzeczne z tą ideą. Rozumiem że nasz postulat wprowadzenia lekcji pastafarianizmu jest takim pośrednim krokiem w osiągnięciu większego celu czyli świeckiej szkoły. Zresztą tak samo ta idea, finansowania lekcji religii przez kościoły jest też jedynie takim małym kroczkiem ku większemu celowi.

Awatar użytkownika
Empelon

#8 Post autor: Empelon » 31 mar 2015, o 11:38

Ale Asiu - nikt nie mówi, że religia pastafariańska ma być w szkole na zawsze. Powinna być tylko do tego czasu - do jakiego inne religie są w tej szkole. Tak samo z finansowaniem. KLPS powinien wyciągnąć rękę po każde finansowanie z budżetu i po inne przywileje jakie dostają inne Kościoły - właśnie po to aby docelowo takie formy finansowania zniknęły.

Swoją drogą - ciekawy temat do dyskusji na tegorocznym zlocie - czy należy zgarniać pieniądze od państwa, co należy z nimi robić oraz jaki przekaz medialny w tej sprawie powinien iść na zewnątrz. Mam osobiste przemyślenia w tej kwestii, ale to temat na dyskusję w zamkniętym gronie, a nie na otwartym forum.

Awatar użytkownika
Asia

#9 Post autor: Asia » 31 mar 2015, o 12:13

Jeżeli jest idea aby kościoły same finansowały lekcje religii, a słyszę głosy sprzeciwu wobec tej propozycji to ja to odbieram na zasadzie my też chcemy się dorwać do koryta i już go nikomu nie odbierajcie.

Co do dyskusji na temat naszej przyszłości zachęcam do aktywności w dziale: viewforum.php?f=23

Awatar użytkownika
Empelon

#10 Post autor: Empelon » 1 kwie 2015, o 11:10

Szczerze mówiąc sam mam ochotę przejść się po sąsiadach, zebrać i wysłać do organizatorów parę podpisów pod tym wnioskiem. Szczególnie po tym, co ksiądz pokazywał dzieciom w szczecińskim LO - a co ciekawa ten ksiądz nadal naucza i bierze za to kasę.

Tutaj relacja:
http://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60 ... 29056.html
Szczególnie rusza mnie zakończenie: "Kuria upomniała księdza i zamierza teraz baczniej przyglądać się jego katechezie". A co zrobiło państwo polskie w np. osobie ministra oświaty, kuratora, dyrektora szkoły? Nic - bo nic nie mogło. Najpierw musiało by wstać i otrzepać kolana.

Ks. Sowa wczoraj u Lisa prawił, że księża i katechecie mają podwójną kontrolę - z kurii oraz z kuratorium. Sralis mazgalis.

Awatar użytkownika
Asia

#11 Post autor: Asia » 1 kwie 2015, o 16:24

Przez to że inicjatywa ogranicza się jedynie do finansowania, a nie usunięcia religii ze szkół to myślę że spora część społeczeństwa ja poprze, dlatego myślę że nawet chodzenie po sąsiadach powinno być bezpieczne. Choć jestem przekonana że prawo na razie się nie zmieni, ale kropla drąży skałę.

Awatar użytkownika
Empelon

#12 Post autor: Empelon » 2 kwie 2015, o 11:51

A co jeśli zakaz finansowania religii ze środków publicznych wszedłby w życie? Mało prawdopodobne, ale pomarzyć warto. Widzę tutaj trzy możliwości:
  1. Księża i katecheci uczą za darmo - tak jak to było zaraz po wprowadzeniu religii do szkoły. Wariant bardzo bolesny (dla kleru) ale chyba najbardziej prawdopodobny.
  2. KRK finansuje lekcje religii, czyli płaci swoim księżom. Wariant całkowicie nieprawdopodobny bo w tej instytucji przepływ mamony jest jednokierunkowy (tak samo jak przepływ władzy, tylko w drugą stronę).
  3. Lekcje religii są opłacane przez rodziców zapisanych dzieci. Wariant miły dla Kościoła (przypływ mamony), ale mało realny bo spowodowałby błyskawiczne wypisywanie uczniów z religii. Wiadomo - dla Polaka-Katolika Bóg i religia są najważniejsze ale kasa jest jeszcze ważniejsza.

Awatar użytkownika
Asia

#13 Post autor: Asia » 2 kwie 2015, o 13:32

Myślę że rozwiązanie jest proste: szkoła ustala stawkę za wynajem sali lekcyjnej, a opłacanie pensji już jej nie interesuje.

Pierwsza opcja nie jest możliwa bo podobno to jest praca, a za takie coś należy się pensja.

Awatar użytkownika
Empelon

#14 Post autor: Empelon » 2 kwie 2015, o 13:46

Ale każdy może dobrowolnie pracować za free. Taki wolontariat. Zresztą tak już było - krótko po wprowadzeniu religii do szkół.

Awatar użytkownika
Asia

#15 Post autor: Asia » 2 kwie 2015, o 14:29

Zaczęli im płacić bo stwierdzono że wykonują pracę i w sumie uważam że takie podejście jest słuszne, za pracę należy się pensja. Te zasady nasze państwo powinno tak samo egzekwować w stosunku do pseudo wolontariatu będącego zwykłą pracą bez wynagradzania (ale jak ma to robić, jak ministerstwa same tak ludzi zatrudniają).

Awatar użytkownika
KRKRenegat

#16 Post autor: KRKRenegat » 3 kwie 2015, o 00:33

Cóż, harcerskim instruktorom nikt nie płaci, pomimo że wykonują pracę. Ba, często sami dokładają pieniądze na zakup środków programowych, lub żeby pojechać na obóz (czyli do pracy 24/7). To powołanie.
Nie rozumiem, dlaczego dla księdza jego powołanie miałoby być problemem, tym bardziej że wielu duchownych innych związków wyznaniowych utrzymuje się z całkowicie świeckiej pracy.

Co do zapisu we wniosku zaś... Czy nasza religia jest już na etapie, w którym powołuje się pastakwizycję i gotuje ludzi wierzących inaczej przez 7-10 minut na wolnym ogniu, ku większej chwale Kluskowatego? ;-)

Rozdział kościoła od państwa jest celem 108 pastafarian, którzy złożyli wniosek (wliczając Ciebie, Asiu) - i chwała im za to.
Ale nie moim. Ja niczego nie podpisywałem.
Moim celem jest promocja Piractwa i sławienie Potwora. Stworzenie lustra, w którym będą mogli przejrzeć się poganie.
Oczywiście popieram rejestrację KLPS całym sercem jako milowy krok w tym kierunku.

Ramen. Kto ma oczy, niechaj słucha!

Awatar użytkownika
Asia

#17 Post autor: Asia » 3 kwie 2015, o 17:16

KRKRenegat jak nas w końcu zarejestrują i będzie się można oficjalnie zapisywać to każdy kto będzie chciał przystąpić do KLPS powinien również posiadać taki cel.

Awatar użytkownika
KRKRenegat

#18 Post autor: KRKRenegat » 4 kwie 2015, o 01:45

Całkiem słusznie, zwłaszcza jeśli chcesz mieć w KLPS wielu ateistów udających wiarę w Potwora aby realizować własny program sekularyzacji.

Awatar użytkownika
Asia

#19 Post autor: Asia » 5 kwie 2015, o 12:22

Raczej żaden kościół nie robi testów na prawdziwość wiary członków swojego kościoła. Powstała idea stworzenia kościoła i zakreślono ramy jego funkcjonowania, jeżeli ktoś będzie chciał przystąpić do tej wspólnoty to powinien zaakceptować jej cele i działać zgodnie z nimi, a nie sprzecznie. Jeżeli nie jest w stanie zaakceptować ich to chyba nie jest miejsce dla niego.

Co do ateistów udających wiarę, to jeżeli akceptują zasady kościoła i jego cele, a głównym celem jest kult Latającego Potwora Spaghetti, to osobiście nie widzę przeciwwskazań aby stali się członkami wspólnoty.

Awatar użytkownika
KRKRenegat

#20 Post autor: KRKRenegat » 5 kwie 2015, o 23:39

Zgadzam się, że przystępując do związku wyznaniowego należy akceptować zasady w nim obowiązujące. Ale wydaje mi się że coś naciagasz te zasady - w statucie nie znalazłem ani słowa o takim celu.

Natomiast dobrze by było, żebyś przeczytała drugi cel szczegółowy rejestracji:
Wprowadzenie do szkół zajęć z religii pastafariańskiej na takich samych zasadach, na jakich prowadzone są obecnie zajęcia z religii katolickiej.
Wygląda na to, że to Siostra nie powinna być członkiem KLPS (zgodnie z własnym kryterium).
Asia pisze: powinien zaakceptować jej cele i działać zgodnie z nimi, a nie sprzecznie. Jeżeli nie jest w stanie zaakceptować ich to chyba nie jest miejsce dla niego.

Awatar użytkownika
Asia

#21 Post autor: Asia » 6 kwie 2015, o 09:45

http://www.klps.pl/o-nas.html
Cele rejestracji Kościoła LPS w Polsce

Cel ogólny:
Sprawowanie kultu Latającego Potwora Spaghetti zgodnie z wszystkimi uprawnieniami, jakie gwarantuje ustawa o wyznaniach i wolności sumienia.
Propagowanie działań na rzecz rozdzielności Państwa Polskiego od Instytucji Kościelnych na płaszczyźnie finansowej, społecznej, politycznej i prawnej.

Cele szczegółowe:
1. Wniosek o zawieszenie wizerunku Latającego Potwora Spaghetti w widocznym miejscu w Sejmie. Forma przedstawienia jego Makaronowatości jest dowolna, oby była odpowiednio poskręcana.
2. Wprowadzenie do szkół zajęć z religii pastafariańskiej na takich samych zasadach, na jakich prowadzone są obecnie zajęcia z religii katolickiej.
3. Zniesienie przepisu umożliwiającego pozwanie osoby za obrazę uczuć religijnych. Do chwili jego zniesienia nasz Kościół będzie korzystał z możliwości wykorzystania tego przepisu w pełnej rozciągłości.
4. Likwidacja Funduszu Kościelnego.
5. Wspieranie organizacji działających na rzecz szerzenia tolerancji wśród społeczeństwa;
walka z dyskryminacją ze względu na płeć, wyznanie, preferencje seksualne, pochodzenie, status majątkowy.
6. Propagowanie działań mających na celu wprowadzenie rozdzielności Państwa Polskiego od Instytucji Kościelnych.
7. Działalność charytatywna.
Jak już pisałam w innym wątku, walczymy o pastafarianizm tak długo jak długo lekcje religii katolickiej i innych są w szkole i z tym zgadzam się całkowicie, jednak docelowo żadnej religii nie powinno być w szkołach.

Awatar użytkownika
KRKRenegat

#22 Post autor: KRKRenegat » 7 kwie 2015, o 15:19

To cele rejestracji, nie cele statutowe. Statutowym celem Kościoła jest sprawowanie kultu, a temu finansowanie lekcji religii ze skarbu państwa nie przeszkadza. Wprost przeciwnie - pomaga.
Asia pisze:walczymy o pastafarianizm tak długo jak długo lekcje religii katolickiej i innych są w szkole
Czyli kiedy Polska będzie już krajem świeckim, to przestaniesz walczyć o pastafarianizm? :-(

O pastafarianizm powinniśmy walczyć tak długo, jak tego zechcemy. Nie jesteśmy przecież bezpotwornymi bezbożnikami, chcącymi na rejestracji upiec własną pieczeń w postaci świeckiego państwa. ;-)

Oczywiście nie mam nic przeciwko temu, aby ateiści i niewierni pomogli nam zarejestrować kościół traktując to jako narzędzie do realizacji własnych celów. Cele rejestracji KLPS odbieram jako widoczny znak ich obecności.
Ale jeśli Potwór nie dotknie ich serc (a znając Go/Ją, to nie wiadomo, czy Mu/Jej się będzie chciało choćby Macką w tej sprawie kiwnąć), to oni odejdą gdy tylko ich cele zostaną osiągnięte.

W każdym razie ze schizmą i dzieleniem pastafarian na Prawdziwych Pastafarian i Prawdziwych Pastafarian proponuję wstrzymać się przynajmniej do czasu zarejestrowania KLPS. ;-)

Awatar użytkownika
Asia

#23 Post autor: Asia » 7 kwie 2015, o 16:53

Ale religia w publicznych placówkach przeszkadza rozdzielności kościołów od państwa oraz niedyskryminowaniu ze względu na wyznanie, a to w statucie wpisane jest.
Rozdział II
Cele działalności i zasady realizacji
Par. 6.1.
Celem Kościoła jest głoszenie Ewangelii Latającego Potwora Spaghetti i Luźnego Kanonu, urzeczywistnianie go w codziennym życiu oraz sprawowanie kultu Latającego Potwora Spaghetti.
2. Zgodnie z swą doktryną, Kościół działa również na rzecz ograniczenia negatywnych relacji międzyludzkich i życia społecznego, jest to w szczególności wykluczenie społeczne, ubóstwo, bezdomność, demoralizacja, przestępczość i dyskryminacja ze względu na rasę, pochodzenie, preferencje seksualne, wyznanie lub jego brak.
KRKRenegat czy mamy zacząć się bawić w łapanie o brakujące/nie brakujące słówka? Poprawiam w takim razie swoją wypowiedz żeby była dla Ciebie zrozumiała: walczymy o pastafarianizm w szkołach tak długo jak długo lekcje religii katolickiej i innych są w szkole.

Tu nie chodzi

Awatar użytkownika
KRKRenegat

#24 Post autor: KRKRenegat » 8 kwie 2015, o 14:01

Czy możesz wyróżnić w tekscie statutu fragment mówiący o rozdzielności kościołów od państwa? Nadal tego nie widzę.

Dyskryminacji uczniów ze względu na wyznanie lub jego brak można przeciwdziałać:
- nie wliczając oceny z religii do średniej,
- umieszczając lekcję religii jako pierwszą lub ostatnią w danym dniu.

BTW: brakuje kawałka Twojego postu.

Awatar użytkownika
Asia

#25 Post autor: Asia » 9 kwie 2015, o 18:40

Jeżeli musisz mieć szczegółowo wypisaną zasadę po zasadzie, a nie jesteś w stanie określić zasad zachowania na podstawie ogólnych zapisów to ja nie widzę sensu dalej rozmawiać. Bo to będzie tak że ja podam jakiś fragment, a Ty powiesz że tu nie jest napisane, i będziemy się bawić w łapanie za słówka, zamiast rozmawiać o meritum.

Ale dobrze ostatni raz spróbuję. Kościół ma działać na rzecz ograniczenia dyskryminacji ze względu na wyznanie. Sam napisałeś że religia w szkole może negatywnie wpływać na samopoczucie ateistów i pogan, tak więc działanie na rzecz wycofania lekcji religii ze szkół jest działaniem na rzecz równego traktowania ludzi bez względu na wyznanie lub jego brak.

Niewliczanie oceny do średniej czy lekcje na pierwszej lub ostatniej stronie to żadne przeciwdziałanie dyskryminacji. Byłam dzieckiem gdy lekcje religii wchodziły do szkoły i sam fakt że musiałam się tłumaczyć nauczycielom i dzieciom w klasie że nie chodzę na lekcje religii był dla mnie traumatycznym przeżyciem.

Awatar użytkownika
KRKRenegat

#26 Post autor: KRKRenegat » 9 kwie 2015, o 22:23

Asiu, poeta ma męczyć się tak długo, żeby czytelnik już nie musiał. Zwłaszcza w oficjalnym dokumencie typu statut.
No chyba, że chce się zostawić sobie furtkę do nadużyć - o co nie chciałbym braci i sióstr w potworze posądzać.

Ze statutu wnioskuję, że religia w szkole jest ok, o ile nie prowadzi do dyskryminacji. Wnioskuję też, że nadużywasz statutu, zanim jeszcze KLPS został zarejestrowany.

Przykro mi z powodu Twoich traumatycznych przeżyć z dzieciństwa. Nie znam szczegółów, ale z tego co piszesz, problemem były nie lekcje religii, tylko wścibstwo/ciekawość rówieśników i nauczycieli.
Ja nie miałem z tym problemów, gdy w połowie lat 90 zrezygnowałem z lekcji religii - przyniosłem kartkę od mamy i to było wszystko.

Po prostu inna mentalność środowiska - jeśli wszystkie (oprócz jednego) dzieci z wioski będą szły do komunii, to szczerze współczuję temu dziecku. Wyrzucenie religii ze szkoły niczego nie zmieni.

[EDIT]

Po namyśle stwierdzam, że jedyną rzeczą, która skłoniłaby mnie do odstąpienia od wprowadzania pastafarianizmu do szkół byłaby obawa o narażenie pastafariańskich dzieci na mobbing ze strony pogan i ateistów.

Awatar użytkownika
Asia

#27 Post autor: Asia » 10 kwie 2015, o 08:23

Ideą wniosku o umieszczenie religii pastafariańskiej w szkołach nie było zaanektowanie publicznej przestrzeni, lecz pokazanie że lekcje innych religii w świeckich szkołach jest tak samo złe. Henderson pisząc list do rady nauki wcale nie chciał wprowadzania nauczania o LPS, chciał aby rada uświadomiła sobie że wprowadzenie nauczania kreacjonizmu do publicznych szkół jest złe.
Oczywiście że moje traumatyczne przeżycia wynikały z reakcji dzieci i nauczycieli, bo wszelka dyskryminacja wynika z zachowań innych ludzi. Tyle że do czasu wprowadzenia religii do szkół żyłam sobie spokojnie. Odrębną kwestią jest to że szkoła nie potrafiła zapewnić mi kąta na czas tych lekcji, miałam do wyboru podłogę korytarza lub salę gdzie ta religia się odbywa.

W jaki sposób poganie i ateiści mieliby mobbingować innych? Sprawdź definicję mobbingu, dzieci zgodnie z polskim prawem nie mogą pracować, a mobbing dotyczy relacji pomiędzy pracownikami lub pracownikiem i przełożonym.

Nie ma takiego czegoś jak pastafariańskie dzieci, co najwyżej dzieci pastafariańskich rodziców.

Awatar użytkownika
KRKRenegat

#28 Post autor: KRKRenegat » 10 kwie 2015, o 10:11

Mozliwe, że użyłem złego słowa. Wyjaśnię co miałem na myśli.

Dzieci są okrutne, co jak rozumiem sama odczułaś. Potrafią się wyśmiewać z tego, że ktoś jest gruby, rudy, kulawy, biedny...
Co zrobią dzieci - ateiści i poganie - kiedy zorientują się, że jakieś inne dziecko wierzy w Latającego Potwora Spaghetti? Potworowi nie zależy na powadze, przez co może wydawać się śmiesznym. Ja i Ty potrafimy się obronić, ale czy przeciętne dziecko stanie samo przeciwko klasie?

Pastafariańskie dzieci to skrót myślowy - zakładam, że wierzący rodzic-pastafarianin będzie wychowywał swoje dziecko w duchu pastafarianizmu.
Przynajmniej ten rodzic, który będzie posyłał dziecko na lekcje religii pastafariańskiej.

Awatar użytkownika
Asia

#29 Post autor: Asia » 10 kwie 2015, o 12:42

Nie rozumiem dlaczego wybrałeś jedynie dzieci ateistycznych i pogańskich rodziców na tę grupę zła wcielonego? W moim życiu spotkałam się raczej z prześladowaniem ateistów ze strony katolików, a nie odwrotnie.

Awatar użytkownika
pbz

#30 Post autor: pbz » 11 kwie 2015, o 07:46

Wystarczy ze zrozumieniem przeczytać >Osiem "Naprawdę wolałbym byś nie..."<. Wyznawanie kultu LPS polega na postępowaniu zgodnie ze swoim sumieniem, a nie sumieniem jakiejkolwiek religii. Potwór nie ustanowił żadnych przykazań. Zakłada nie dyskryminowanie żadnej religii, ani też nie wyróżnianie.

Rejestracja KLPS jest uzyskanie równych praw do najbardziej zaborczych religii i stopniowe ich ograniczanie, tak by wszystkie religie miały równe prawa. Dziać się to może choćby poprzez wykazywanie absurdów.
Oczywiście, nie wszyscy muszą podzielać taką taktykę. Nie znaczy to, że są złymi Pastafarianinami. Wręcz przeciwnie ja podziwiam wiarę w to, że można ograniczyć KK nie walcząc...
--
paweł ziemba

Odpowiedz

Wróć do „Propagowanie działań mających na celu wprowadzenie rozdzielności Państwa Polskiego od Instytucji Kościelnych”